Až do vymenovania novej vlády dostáva odchádzajúca vláda poverenie vykonávať svoju činnosť od hlavy štátu. Právomoci takto poverenej vlády sú obmedzené. S pádom vlády Ústava počíta a stanovuje konkrétne kroky. Upozorňuje na to na sociálnej sieti Úrad vlády.

Dočasne poverená vláda môže napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov a o nariadeniach vlády, o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, o medzinárodných zmluvách SR, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident, ako aj o ďalších bezpečnostných otázkach.

„Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí, napríklad na vymenúvanie a odvolávanie štátnych funkcionárov, potrebuje poverená vláda predchádzajúci súhlas prezidenta,“ skonštatoval úrad vlády.

Národná rada vo štvrtok vyslovila 78 hlasmi nedôveru vláde Eduarda Hegera. Prezidentka Zuzana Čaputová má v piatok popoludní Hegerovu vládu odvolať a zároveň ju dočasne poveriť vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas hlasovania na 78. schôdzi NRSR v Bratislave v stredu 30. novembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Predčasné voľby by sa mali konať najneskôr v júni, tvrdí Kollár