Pri súbežnej akcii zahynul pri útoku policajného komanda tiež ozbrojenec, ktorý držal rukojemníkov v kóšer predajni v Paríži. Uviedli to večer s odvolaním sa na policajné zdroje agentúra AFP a ďalšie francúzske médiá.

Podľa AFP polícia pri zásahu na severe od Paríža útočníkov zastrelila, keď vybehli z úkrytu a pálili na bezpečnostné sily.

Bratia Chérif a Saida Kouachiovci boli od rána obkľúčení v priemyselnom podniku v obci Dammartin-en-Goële severne od Paríža. Zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, či pri sebe mali rukojemníkov alebo rukojemníka. Médiá hovoria o jednom zajatom mladom mužovi.

Islamista Amedy Coulibaly, ktorý držal niekoľko rukojemníkov v kóšer markete v Paríži, bol zabitý pri útoku francúzskeho policajného komanda. Informoval o tom server denníka Le Monde s odvolaním sa na policajný zdroj. Niekoľko rukojemníkov bolo údajne zachránených.

Drámu v supermarkete však okrem samotného útočníka neprežili ani štyria rukojemníci. Informujú o tom svetové médiá odvolávajúce sa na policajné zdroje.

Francúzski bratia sa nachádzali na tajnom americkom zozname ľudí podozrivých z terorizmu. S odvolaním sa na zdroje z prostredia Washingtonu o tom informovala tlačová agentúra Reuters. Zoznam s názvom TIDE obsahuje až 1,2 milióna podozrivých osôb. Americké Centrum pre sledovanie terorizmu však Kouachiovcov evidovalo aj na oveľa menšom zozname osôb, ktorým zakázali využívať komerčné letecké linky do USA.

Najnovšie správy vrhajú podozrenie na francúzske úrady z toho, že v tomto prípade hrozbu terorizmu podcenili. Francúzsky premiér Manuel Valls však vo štvrtok médiám povedal, že všetkým teroristickým útokom sa nedá zabrániť a v tomto prípade "nikdy neexistuje nulové riziko". "Stovky ľudí sledujeme, desiatky boli vypočuté, desiatky uväznené. To poukazuje na ťažkosti pre naše služby: na počet osôb, ktoré predstavujú ohrozenie," uviedol.

Útočníkov vraždiacich v redakcii zabili

Do akcie proti teroristom severne od Paríža nasadili aj vrtľníky Zdroj: SITA / AP

Paríž zažíval ďalšiu rukojemnícku drámu s mŕtvymi

Ozbrojený muž prepadol obchod s kóšer potravinami na východe Paríža, kde zadržiava viacerých rukojemníkov. Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o toho istého muža, ktorý zastrelil vo štvrtok na predmestí Montrouge policajtku.

Agentúra AFP infomorvala, že pri streľbe v židovskom obchode zahynuli najmenej dvaja ľudia. Pôvodne sa hovorilo o jednom zranenom a piatich rukojemníkov.

Polícia predtým potvrdila, že muž, ktorý vo štvrtok zastrelil na juhu Paríža policajtku, patrí k tej istej radikálnej skupine ako útočníci na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo. Útočník, ktorý strieľal na dvoch policajtov na predmestí Montrouge poznal bratov Chérifa a Saida Kouachiovcov, ktorí v stredu v redakcii zastrelili 12 ľudí a 11 ďalších zranili. Strelec, ktorého identitu polícia nezverejnila, z miesta činu ušiel a je stále na úteku.

Polícia v súvislosti so streľbou v Montrouge už zadržala dve osoby. Všetci traja útočníci podľa polície patria k parížskej džihádistickej skupine pomenovanej po parku Buttes-Chaumont, ktorá verbovala mladých ľudí na boj proti americkým silám v Iraku.

Letisko Charla de Gaulla obmedzilo prevádzku

Francúzsko obmedzilo prevádzku na medzinárodnom letisku v Roissy, ktoré je asi 15 kilometrov od miesta policajnej akcie. Letisko tak spravilo z bezpečnostných dôvodov, keďže boli do protiteroristickej operácie zapojené aj armádne vrtuľníky.

Minister vnútra Bernard Cazeneuve povedal, že polícia útočníkom odrezala únikové cesty, na mieste je špeciálna jednotka. V celej krajine je v nasadení 88-tisíc mužov z polície i armády. Doteraz zatkli deväť ľudí s väzbami na bratov. Zvýšené bezpečnostné opatrenia sú citeľné naprieč Francúzskom, pričom polícia stráži médiá, kostoly, mešity či dopravné uzly.

Bratia vo veku 32 a 34 rokov, ktorí v stredu zastrelili 12 ľudí, sa narodili v Paríži alžírskym prisťahovalcom. Chérifa v roku 2008 odsúdili na tri roky väzenia za členstvo v parížskej skupine, ktorá posielala džihádistov do Iraku. Jeden z bratov mal údajne dokonca absolvovať tréning al-Kájdy v Jemene. Pri útoku na týždenník páchatelia kričali, že pomstili proroka Mohameda a "Alah je veľký".