Snahy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dosiahnuť podstatné zníženie produkcie tejto komodity maria jej spojenci, píše agentúra Bloomberg. 

Z prieskumu agentúry vyplýva, že OPEC znížil ťažbu ropy o približne jeden milión barelov denne, čím splnil svoju časť dohody zredukovať jej ťažbu o dva milióny barelov uzavretej so širšou koalíciou OPEC+. 

Washington sa hneval

Líder skupiny Saudská Arábia, ktorý zníženie ťažby oznámil ako prvý, vyvolal svojím rozhodnutím búrku nevôle vo Washingtone, aj keď sa napokon ukázalo, že v dôsledku klesajúceho dopytu v Číne išlo o nevyhnutné opatrenie smerujúce k stabilizácii ropných trhov.  

Export ropy celej 23-člennej skupiny však klesol len o 361-tisíc barelov denne, keďže zníženie ťažby vo väčšine členských krajín podľa analytickej spoločnosti Kpler kompenzoval jej prudký nárast v Rusku. Napriek tomu, že vývoz a produkcia nie sú dokonale korelované, podľa množstva dodávok je možné vytvoriť si predstavu o produkcii ropy v danej krajine. 

„Ruskí producenti ropy postupujú v rozpore s hlavným naratívom (OPEC-u) a svoju produkciu zvyšujú,“ povedal pre Bloomberg analytik spoločnosti Kpler Viktor Katona. 

Stretnú sa v nedeľu

Údaje ruského ministerstva energetiky naznačujú, že Moskva v novembri zvýšila ťažbu na 10,9 milióna barelov denne, čo je osemmesačné maximum.  

K zvýšeniu ťažby ropy došlo v Rusku ešte predtým, ako na budúci týždeň vstúpia do platnosti sankcie Európskej únie týkajúce sa jej predaja.  

Zástupcovia členských štátov aliancie OPEC+ sa stretnú v nedeľu, aby sa dohodli na ťažobnej politike pre začiatok roka 2023.

Ďalšie dôležité správy

WA 54 archív Viedeň - Na archívnej snímke zo 6. marca 2020 saudskoarabský minister energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán prichádza na stretnutie členov aliancie OPEC+ vo Viedni. Po neúspechu minulý týždeň sa 23 členov aliancie OPEC+ v pondelok 5. júla 2021 opäť pokúsi dosiahnuť dohodu o tom, koľko ropy bude dodávať na trhy. Bin Salmán vyzval v nedeľu 4. júla na „kompromis a racionalitu“ s cieľom zabezpečiť dohodu. Spor v rámci OPEC+ odhalil narastajúce rozdiely medzi Saudskou Arábiou a SAE. Tie
Neprehliadnite

Kontrolný vplyv USA na trh s ropou sa končí, Washington odovzdáva kľúče späť OPECu