Spojené štáty zvažujú, že dočasne zrušia niektoré sankcie voči Bielorusku, pokiaľ by umožnilo cez svoje územie vyvážať ukrajinské obilie. Informoval o tom denník The Wall Street Journal. Prevádzka prístavov na juhu Ukrajiny blokujú ruské invázne jednotky a námorníctvo, krajina tak nemá ako vo veľkom vyvážať poľnohospodárske produkty.

Obnovenie činnosti prístavov

OSN opakovane apeluje, aby ukrajinské čiernomorské prístavy obnovili činnosť, čo by umožnilo export obilia a znížilo riziko hroziaceho nedostatku potravín v chudobnejších krajinách. Rusko to odmieta a tvrdí, že za nedostatok obilia na svetových trhoch môžu západné sankcie, nie vojna na Ukrajine.

Americký minister zahraničia Antony Blinken na štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN uviedol, že Moskva používa potraviny ako zbraň. Na Ukrajine je podľa neho 20 miliónov ton obilia, ktoré kvôli vojne nie je možné z krajiny vyviezť.

Americkí predstavitelia podľa zistení denníka v spolupráci s OSN skúmajú možnosť vývozu ukrajinského obilia cez Bielorusko do litovského prístavu Klajpeda. Ako stimul pre bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka zvažujú šesťmesačnú výnimku zo sankcií na uhličitan draselný alebo potaš, ktorý slúži ako hnojivo či látka na výrobu pracích práškov.

Bielorusko terčom sankcií

Bieloruský režim je terčom sankcií USA a Európskej únie od predvlaňajška, kedy boli spustené prvé opatrenia v reakcii na zmanipulované voľby a násilné potláčanie opozičných protestov. Ďalšie kolo sankcií nasledovalo v súvislosti s migračnou krízou na hranici krajín Európskej únie a Bieloruska a tiež kvôli podielu Bieloruska na ruskej invázii na Ukrajinu.

Presmerovanie exportu ukrajinského obilia na železnicu môže nahradiť iba zhruba desať percent predvojnového vývozu, upozorňujú podľa WSJ experti. OSN si však od plánu sľubuje, že umožnenie vývozu bieloruského potašu povedie k zvýšeniu poľnohospodárskej produkcie inde vo svete.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko is interviewed by The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Bielorusko kúpilo od Ruska rakety Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine