Spoločnosť Brightmark Energy plánuje v americkom štáte Georgia postaviť závod, ktorý premení polystyrénové tégliky a ďalšie plastový odpad na palivo a chemikálie. Továreň za 680 miliónov dolárov bude najväčší svojho druhu na svete, uviedla firma.

Benzín a vosk

Po dokončení by mal závod spracovávať ročne 400-tisíc ton odpadu na 64 miliónov galónov (242,3 milióna litrov) nafty a benzínu a 20 miliónov galónov (75,7 milióna litrov) vosku. Závod bude schopný spracovať aj plast, ktorý nie je ľahké recyklovať.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Stav životného prostredia je stále neuspokojivý aj napriek všetkému úsiliu, vyhlásila Čaputová

Riešenie problému s plastovým odpadom je jedným z najpálčivejších úloh v ochrane životného prostredia. Podľa správy v časopise Science z vlaňajšieho septembra sa očakáva, že množstvo odpadu, ktoré sa dostane po celom svete do vodných zdrojov, sa do roku 2030 zdvojnásobí na 53 miliónov ton ročne.

Druhá investícia

Závod v štáte Georgia bude už druhou podobnou investíciou firmy Brightmark. Tá už má v pilotnej fáze závod v Indiane, ktorý je schopný spracovať ročne 100-tisíc ton odpadu, uviedla agentúra Bloomberg.

Spoločnosť Brightmark Energy vznikla v roku 2016 a poskytuje služby v oblasti životného prostredia. Ponúka komerčným a priemyselným zákazníkom riešenia na produkciu čistej energie, zameriava sa hlavne na premenu odpadu na energiu.