Spojené štáty podporujú Filipíny v ich výzve smerom k Číne, aby „ukončila svoje provokatívne aktivity v Juhočínskom mori a rešpektovala medzinárodné právo". V piatok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nelegálne rybárčenie

Manilla minulý týždeň diplomaticky protestovala proti aktivitám čínskeho námorníctva vo výlučnej ekonomickej zóne Filipín. Filipínska vláda obvinila Peking z „nelegálneho rybárčenia", zatiaľ čo plavidlá čínskej pobrežnej stráže sledovali filipínske lode na zásobovacej misii.

Manilla už proti aktivitám Pekingu v Juhočínskom mori podala viac ako 300 sťažností.

„Tieto kroky sú súčasťou širšej škály provokácií Čínskej ľudovej republiky voči sťažovateľom v Juhočínskom mori a iným štátom, ktoré v regióne zákonne pôsobia," uviedol Price vo vyhlásení.

Čína nerešpektuje rozhodnutie súdu

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu v roku 2016 zrušil nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori, cez ktorú každoročne prechádza tovar v hodnote zhruba troch biliónov amerických dolárov. Čína sa na haagskom súdnom pojednávaní nezúčastnila a dané rozhodnutie neuznáva.

Dosluhujúci filipínsky prezident Rodrigo Duterte spomínané rozhodnutie ICJ z roku 2016 nepotvrdil a radšej akceptoval prísľuby Číny o spolupráci v oblasti obchodu a investícií. Tie sa však podľa kritikov nenaplnili.

Nastupujúci filipínsky prezident Ferdinand Marcos v máji vyhlásil, že rozhodnutie ICJ z roku 2016 o sporných nárokoch Číny na Juhočínske more potvrdí.

Ďalšie dôležité správy

Priaznivci gestikulujú počas príchodu k sídlu Ferdinanda
Neprehliadnite

Je krehká demokracia na Filipínach v ohrození? Voľby vyhral „Bongbong“, syn diktátora