Spojené štáty odsúdili krok Bieloruska, ktoré zaviedlo trest smrti za pokus o spáchanie teroristického činu. V stredu to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Lukašenkov režim

Blinken tvrdí, že príslušný zákon podpísaný Lukašenkom je v skutočnosti namierený voči prodemokratickým aktivistom a odporcom ruskej invázie na Ukrajinu.

„(Bieloruský) Režim vzniesol politicky motivované obvinenia z 'extrémizmu' a 'terorizmu' voči mnohým z viac ako 1 100 politických väzňov a takéto označenia použil na zadržanie ďalších desiatok tisíc ľudí," uviedol šéf americkej diplomacie. Dodal, že toto „sú činy autoritárskeho vodcu, ktorý sa zúfalo snaží držať sa pri moci prostredníctvom zastrašovania".

O zavedení trestu smrti v Bielorusku za pokus o podniknutie teroristického činu informovali v stredu ruské médiá.

Začalo sa prvé súdne konanie

Podľa bieloruskej ľudskoprávnej skupiny Viasna sa v stredu v meste Hrodno začalo súdne pojednávanie bez prítomnosti verejnosti v prípade 12 aktivistov obvinených „z pokusu o teroristický čin".

„Lukašenkov režim, aj prostredníctvom sily a zmien trestného zákonníka, pokračuje v utláčaní prodemokratických a protivojnových hnutí v Bielorusku," povedal Blinken.

Šéf rezortu americkej diplomacie zároveň vyzval na „bezpodmienečné" prepustenie politických väzňov v Bielorusku a na to, aby vláda uskutočnila slobodné a spravodlivé voľby pod medzinárodným dohľadom.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počúva otázky počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko listens to questions during an interview with The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Bielorusko zaviedlo trest smrti za pokus o teroristický čin