Americká administratíva prezidenta Joea Bidena dospela k predbežnej dohode s Nemeckom o spornom nemecko-ruskom plynovode Severný prúd 2 (Nord Stream 2), proti ktorému sa dôrazne stavajú Ukrajina a Poľsko, ale tiež republikáni a demokrati v americkom Kongrese. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Asistenti kongresmanov oboznámení s návrhom dohody uviedli, že umožní dokončenie plynovodu Severný prúd 2 bez toho, aby Nemecko či Rusko čelili novým americkým sankciám. Výmenou za to USA a Nemecko urobia voči Ukrajine a Poľsku určité ústupky, hoci nie je zatiaľ jasné, či budú týmito dvoma krajinami aj vítané.

Predstavitelia americkej administratívy odmietli povedať konkrétne detaily o celej záležitosti, pretože už v stredu bude zverejnené oficiálne oznámenie.

Ministerstvo zahraničných vecí USA v pondelok uviedlo, že vysokopostavený diplomat navštívi tento týždeň Poľsko aj Ukrajinu, kde bude diskutovať o plynovode Severný prúd 2. Očakáva sa, že diskusie poznamenajú hádky.

Plynovod má z Ruska po dne Baltického mora viesť do Nemecka takmer dvojnásobné množstvo ruského plynu. Nemecku má Severný prúd 2 zabezpečiť cenovo dostupnú energiu. Kritici projektu tvrdia, že zvýši závislosť Nemecka a EÚ od dodávok plynu z Ruska.

Na archívnej snímke ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom prístave Wismar
Neprehliadnite

Na dokončenie plynovodu Nord Stream 2 zostáva postaviť len 100 kilometrov

Projekt Severný prúd 2 predstavuje veľkú zahraničnopolitickú dilemu pre Bidenovu administratívu. Americkí predstavitelia z oboch politických strán, ale aj samotný Biden, majú už dlho obavy, že plynovod dá Rusku priveľkú moc nad dodávkami plynu do Európy, prípadne môže viesť až k odstaveniu plynu protivníkom Ruska - Ukrajine a Poľsku.

Plynovod je však takmer dokončený a USA sú odhodlané zlepšiť vzťahy s Nemeckom, ktoré sa počas administratívy Donalda Trumpa narušili.

Citlivou politickou záležitosťou je aj prístup prezidenta Bidena k Ukrajine. Pokus bývalého prezidenta Trumpa prinútiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyhrabal špinu na Bidena a jeho syna, vyústil do prvého impeachmentu (ústavnej žaloby) voči Trumpovi. Senát ho neskôr spod obžaloby oslobodil.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price v utorok nepotvrdil dosiahnutie dohody, ale povedal: „Nemci prišli s užitočnými návrhmi a boli sme schopní dosiahnuť pokrok vo vývoji situácie - smeruje k známemu spoločnému cieľu, a tým spoločným cieľom je zaistiť, aby Rusko nevyužilo energetické toky ako zbraň.“

KK53 Washington - Americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 15. júla 2021. FOTO TASR/AP
President Joe Biden meets with German Chancellor Angela Merkel in the Oval Office of the White House, Thursday, July 15, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Biden sa stretol s Merkelovou, diskutovali o Nord Streame 2 aj cestovných reštrikciách