Ministerstvo zahraničných vecí USA v aktuálne zverejnenej výročnej správe o náboženskej slobode vo svete uvádza, že tieto zákony podporujú spoločenské a náboženské vášne, ktoré často ústia do trestov smrti.

„Takéto zákony sú v rozpore so všeobecne uznávanými ľudskými právami. Krivé obvinenia spájané s osobnou odplatou alebo ziskom žalujúceho nie sú ničím výnimočným. Výsledkom je často lynčovanie,“ tvrdí Washington.

Správa, z ktorej cituje agentúra AP, zmieňuje aj „súdy v mnohých krajinách, ktoré stále udeľujú tvrdé rozsudky za rúhanie sa a odpadlíctvo, čo sa zneužíva na striktné obmedzovanie náboženskej slobody“.

Americký rezort diplomacie v tejto súvislosti spomína najmä problematickú legislatívu v Afganistane, Mauritánii, Pakistane, Saudskej Arábii a Sudáne.

Ďalším znepokojujúcim faktorom je podľa výročnej správy zvýšená miera vládnej kontroly nad náboženskými skupinami, často zacielená na potláčanie slobody vierovyznania príslušníkov menšinových komunít.

Medzi krajiny s krajne prísnymi registračnými zákonmi zaraďuje americké ministerstvo zahraničných vecí Angolu, Azerbajdžan, Brunej, Eritreu, Mjanmarsko, Rusko a Vietnam.

Správa sa zameriava aj na prenasledovanie, diskrimináciu a násilie vrátane genocídy voči náboženským menšinám, aj kresťanom, ktorej sa dopúšťajú takzvaný Islamský štát v Iraku a Sýrii a hnutie Boko Haram v západnej Afrike.

Dokument uvádza i neprávosti voči sunnitom a menšinovým sektám v Iráne, šiitom v Saudskej Arábii a Bahrajne, ako aj neprávosti voči kresťanom v Číne. Američania upozorňujú aj na antisemitizmus v častiach Európy a úplnú absenciu náboženskej slobody v KĽDR.