Spojené štáty a Filipíny sa dohodli na obnovení spoločných hliadok v spornej oblasti Juhočínskeho mora v snahe čeliť vojenskému vzostupu Číny, oznámilo v piatok americké ministerstvo obrany.

Americký minister obrany Lloyd Austin sa počas návštevy Manily dohodol s filipínskym rezortným kolegom Carlitom Galvezom „na obnovení spoločných námorných hliadok v Juhočínskom mori s cieľom riešiť bezpečnostné výzvy,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Podľa nemenovaného vysokého filipínskeho predstaviteľa uzavreli dohodu o spoločných hliadkach „na poslednú chvíľu“ počas štvrtkových rozhovorov o obrane medzi Austinom a Galvezom.

Obe krajiny pozastavili námorné hliadky v oblasti za vlády bývalého filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý v rámci regionálneho spojenectva uprednostňoval Čínu.

Spojené štáty a Filipíny však teraz za súčasného prezidenta Ferdinanda Marcosa vyjadrili podporu posilneniu svojho partnerstva z dôvodu rastúcej asertivity Pekingu voči Taiwanu a budovaniu čínskych základní v spornej oblasti Juhočínskeho mora.

Ďalšie dôležité správy

WA 81 Grodekovo - Na snímke, ktorú vydalo ruské ministertvo obrany v pondelok 29. augusta 2022, čínski vojaci pricestovali na železničnú stanicu do Grodekova v Prímorskom kraji. Čínski vojaci sa zúčastnia na vojenskom cvičení Vostok v Rusku. Cvičenia sa podľa oznámenia začínajú vo štvrtok 1. septembra a budú trvať do stredy budúceho týždňa (7. septembra). Manévrov sa zúčastní viac než 50.000 vojakov z viacerých krajín. Sú medzi nimi vojaci z Bieloruska a ďalších bývalých sovietskych republík, Čí
Neprehliadnite

Čína by mohla zaútočiť na Taiwan v roku 2027, upozornil taiwanský minister