USA a Nemecko budú stáť bok po boku, aby zabránili akýmkoľvek „nebezpečným a provokačným akciám" Ruska voči Ukrajine, uviedol v stredu v Berlíne americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V tejto súvislosti spomenul aj kauzu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a „šírenie dezinformácií v našich demokraciách".

Na spoločnej tlačovej konferencii so svojím nemeckým kolegom Heikom Maasom Blinken ďalej povedal, že plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2) je „ruský geopolitický projekt, ktorý podkopáva bezpečnosť Ukrajiny". V súvislosti s plynovodom Blinken podľa agentúry TASS priznal, že názory USA a Nemecka sa v tejto veci líšia.

Podľa agentúry Reuters Blinken súčasne zdôraznil, že USA chcú zabezpečiť, aby Rusko nepoužívalo energetické nosiče ako nástroj tlaku voči Európe alebo Ukrajine. Vyhlásil, že Washington je odhodlaný zistiť, či dokáže zo vzniknutej situácie vyťažiť niečo pozitívne a posilniť energetickú bezpečnosť Európy.

Na archívnej snímke ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom prístave Wismar
Neprehliadnite

Na dokončenie plynovodu Nord Stream 2 zostáva postaviť len 100 kilometrov

Agentúra AP pripomenula, že Blinken v stredu pricestoval do Berlína, kde začína svoju v poradí už druhú návštevu Európy za uplynulý týždeň. Minulý týždeň totiž sprevádzal prezidenta USA Joea Bidena na rokovaniach, ktoré sa konali v Británii a Belgicku.

AP dodala, že počas rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom mal Blinken v pláne zdôrazňovať posolstvo, že „Amerika je späť", ktoré Biden spomenul už vo svojich vystúpeniach minulý týždeň.

Biden je podľa AP odhodlaný ubezpečiť Európu, že prístup jeho predchodcu Donalda Trumpa k transatlantickým vzťahom a spojenectvu je minulosťou aj napriek niektorým pretrvávajúcim rozdielnym názorom s hlavnými spojencami NATO.