V stanovisku, ktoré obaja podpísali, vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Ich smrť nami otriasla rovnako ako celou slovenskou verejnosťou. Spájanie našich mien s týmto ohavným činom niektorými politikmi či médiami je absolútne za čiarou,“ uviedli.

„Kategoricky odmietame akúkoľvek súvislosť s touto tragédiou. Keďže však sú naše mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli sme sa až do vyšetrenia tohto prípadu opustiť svoje pracovné pozície na Úrade vlády SR,“ uzavreli M. Trošková a V. Jasaň.

Maďarič o Kaliňákovi hovoriť nechce

Z postu ministra kultúry zároveň odchádza minister kultúry za Smer Marek Maďarič. Svoje rozhodnutie podať demisiu oznámil v stredu ráno premiérovi Robertovi Ficovi a popoludní novinárom na tlačovke. Demisiu odovzdá prezidentovi budúci týždeň v pondelok. Napriek demisii stále zostane členom strany Smer.

„Podať demisiu je moje osobné rozhodnutie, ktoré sa nevzťahuje k nikomu inému,“ vysvetlil M. Maďarič. „Neviem sa ako minister kultúry vyrovnať s tým, že za môjho pôsobenia bol zavraždený novinár.“

O odstúpení Roberta Kaliňáka hovoriť odmietol. „Urobil som vážne rozhodnutie a vôbec sa mi nechce zabŕdať do kolegov.“

Ako ďalej dodal, určité informácie o možnom prieniku zločineckých organizácií sú na základe posledného nedokončeného článku J. Kuciaka vážne. Tiež médiá vyzval, aby sa kauzy nerobili z vecí, z ktorých by sa robiť nemali, napríklad na základe priateľstva na Facebooku.

„Aj keby som prijal verziu, že niektorí členovia Smeru sú zapojení, nie je to vec kolektívnej viny. Nechcem sa stavať do role vyšetrovateľ alebo sudcu. Som ich kolega, nie som objektívny.“

Zdôraznil, že za 10 rokov pôsobenie Smeru nedošlo k obmedzeniu médií, dokonca ani vtedy, keď Smer vládol ako jediná vládnuca strana. „Rozhodne v tejto chvíli neodchádzam s ambíciou byť disidentom."

Do parlamentu sa vráti

Po podaní demisie sa M. Maďarič vráti do parlamentu, pretože bol zvolený v roku 2016 za poslanca NR SR. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa M. Maďarič vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany.

„Slobodné médiá a slobodných novinárov považujem za jeden zo základov demokratickej spoločnosti. Preto okrem vyšetrenia tejto vraždy spoločnosť potrebuje uistenie, že novinári nebudú pri svojej práci zastrašovaní a že okrem samotnej vraždy sa orgány činné v trestnom konaní budú osobitne venovať všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal,“ uviedol dávnejšie M. Maďarič.

„Je to jediný spôsob, ako presvedčiť verejnosť, že žijeme v štáte, kde sú vážne podozrenia dôsledne vyšetrované a kde nie sú ohrození novinári, ktorí o týchto podozreniach píšu,“ uviedol M. Maďarič vo vyhlásení, ktoré poskytol jeho hovorca Jozef Bednár. Pozostalým J. Kuciaka aj jeho partnerky vyjadril minister úprimnú a hlbokú sústrasť.

Vo Veľkej Mači zastrelili reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľku. Úkladná vražda reportéra pravdepodobne súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, informoval policajný prezident Tibor Gašpar.