Únia miest Slovenska apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby stiahli návrhy novely zákona o obecnom zriadení, zákona o majetku obcí a zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov i primátorov. Označila ich za nezmyselné, deštruktívne a osobné. O pomoc požiada aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. TASR o tom informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová.

„Žiadame predstaviteľov NR SR, aby tieto návrhy nezaradili do programu rokovania skôr, ako budú prerokované so zástupcami miest a obcí. Ak tak neurobia, budeme žiadať prezidentku SR, aby tieto poslanecké návrhy vrátila späť do parlamentu,“ vyhlásil prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Je podľa jeho slov nemysliteľné zneužívať aktuálnu nestabilnú politickú a spoločenskú situáciu na „pretláčanie deštruktívnych poslaneckých návrhov“, bez toho, aby sa vopred rokovalo s tými, ktorých sa to týka.

Predložené poslanecké návrhy sú podľa ÚMS nekompetentné, majú množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami. Zástupcovia samospráv majú obavy, že do parlamentných volieb sa budú množiť snahy o oslabovanie pozície územnej samosprávy ako celku, ale aj oslabovanie pozície priamo volených primátorov, ktorí nielen politicky, ale aj trestnoprávne zodpovedajú za svoje rozhodnutia.

„To povedie iba k rastu nezodpovednosti, čoho sme svedkami na centrálnej úrovni. ÚMS je pripravená rokovať o systémových opatreniach, ktoré povedú k zlepšeniu stavu, ale odmieta takýto arogantný prístup,“ vyhlásila únia. K jej postoju sa pripojila aj Asociácia prednostov územnej samosprávy.

ÚMS zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček
Neprehliadnite

Únia miest Slovenska čaká, ktoré prísľuby o pomoci s vysokými cenami energií štát splní