Ešte pred rokom to bolo pre Microsoft prianie z ríše snov. Zvýšiť svoj jednociferný podiel na trhu internetového vyhľadávania bolo utópiou. Avšak ChatGPT všetko zmenil a hrozí, že naruší monopol googlu. Aspoň tak naznačujú prví testeri, ktorí zavreli chrome a prechádzajú na edge s novým bingom podporovaným umelou inteligenciou.

Internetové prehliadače sú kľúčom k získavaniu relevantných informácií. Google sa stal v tejto činnosti tak dominantným, že obsadil viac ako štyri pätiny trhu. Jeho neochvejná pozícia sa však začala s príchodom nových jazykových modelov otriasať. Mnohí sa preto začínajú pýtať, či aj Alphabet čaká rovnaký osud ako kedysi neohrozených lídrov ako Kodak, IBM či Nokia.

ChatGPT nestačí

Pre niekoho fascinujúci, pre iného zavádzajúci. ChatGPT rozdúchal verejnú diskusiu o využití umelej inteligencie. Tým, že rozumie kontextu, no nerozumie významu, majú jeho výstupy neistú hodnotu. A aj napriek tomu ide o nástroj, ktorý výrazne zvyšuje efektivitu práce s informáciami. Napríklad tým, že dokáže v sekunde sumarizovať dlhé internetové texty. Stačí mu zadať link.

Aj keď má prístup na internet, ako veľký jazykový model má nepochybne svoje deficity. Napríklad, môže byť natrénovaný iba na dátach k určitému času. O ničom novšom nevie. Súčasná verzia ChatGPT je preto v informačnom vákuu, čo sa týka schopnosti diskutovať o aktuálnych témach.

Microsoft však prišiel s alternatívou. Vytvoril nový nástroj, ktorý dáva vyhľadávaču schopnosť preliezať internet v reálnom čase a zároveň používať výhody kontextovej komunikácie ChatGPT.

Prometheus prichádza

Podľa gréckej mytológie Prometeus zostúpil z Olympu, aby ľuďom daroval oheň. Prometheus z dielne Microsoftu im dáva nový spôsob vyhľadávania, a to na báze umelej inteligencie. V podstate ide o spojenie existujúceho vyhľadávača bing a modelu ChatGPT.

Prometheus je označenie technológie, ktorá využíva výsledok indexácie vyhľadávača bing a preženie ho cez ChatGPT, čím vytvorí jednoduchú a kontextovú odpoveď na zadaný dopyt. Jeho výhodou je, že zdroje, ktoré na odpoveď využije, sú najrelevantnejšie vyhľadávania na zadaný dopyt. Tým sú omnoho dôveryhodnejšie ako odpovede ChatGPT, ktorý sa trénoval na celom internete.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa