Ukrajinské čiernomorské prístavy dnes opustili ďalšie dve lode vezúce obilniny, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany. Obnovenie vývozu umožnila dohoda o odblokovaní prístavov, ktorú na konci júla uzavrela Ukrajina s Ruskom za sprostredkovanie Turecka a OSN. Celkovo už vďaka tejto dohode opustilo ukrajinské prístavy 16 plavidiel.

Loď Fulmar S, ktorá pod vlajkou Barbadosu opustila prístav Čornomorsk, vezie 12-tisíc ton kukurice do tureckej provincie Iskendurun. Ďalšia loď Thoe plaviaca sa pod vlajkou Marshallových ostrovov zamierila z rovnakého prístavu do tureckého Tekirdagu, dodalo ministerstvo obrany. Vezie 3-tisíc ton slnečnicových semienok.

Rusko sa v dohode zaviazalo, že počas prepravy nebude na ukrajinské prístavy útočiť, a Ukrajina zabezpečuje bezpečné preplávanie lodí zaminovanými vodami. Očakáva sa, že Ukrajinci vyvezú 20 miliónov ton obilia, ktorého absencia na svetových trhoch by v mnohých krajinách vyvolala krízovú situáciu.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Konstanca - Zamestnanec rumunskej spoločnosti Comvex kráča počas nakladania obilia na  lodi v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
An employee of the Romanian grain handling operator Comvex walks by a
Neprehliadnite

Do svojho cieľa doplávala prvá loď s nákladom obilnín z Ukrajiny