Ukrajina po prvý raz použila proti proruským separatistom v Donbase jedno z bezpilotných lietadiel Bayraktar, ktoré Kyjev nedávno kúpil od Turecka. Informoval o tom v stredu na Facebooku generálny štáb ukrajinskej armády, píše agentúra Ukrinform.

„Na príkaz hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného bol dron typu Bayraktar (TB2) prvýkrát použitý v rámci operácie v Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu.

Utorkové nasadenie dronu proti nepriateľskému delostrelectvu bolo podľa vyhlásenia odvetou za ostreľovanie ukrajinských pozícií z húfnic proruských separatistov, pri ktorom zahynul jeden ukrajinský vojak a ďalší dvaja utrpeli zranenia.

„V snahe prinútiť nepriateľa zastaviť paľbu bol na príkaz hlavného veliteľa ozbrojených síl použitý Bayraktar. Dron neprekročil frontovú líniu a riadenou strelou zneškodnil delo, ktoré obsluhovali proruskí separatisti,“ napísal ukrajinský generálny štáb.

Po začiatku nepriateľského ostreľovania Kyjev odoslaním diplomatickej nóty cez príslušné komunikačné kanály i prostredníctvom misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) žiadal zastavenie paľby, avšak „okupanti na výzvu nereagovali“. Po útoku dronom bolo ostreľovanie ukrajinských pozícií zastavené, píše Ukrinform.

Ukrajinský rezort obrany a turecká firma Baykar Savunma podpísali memorandum o spolupráci 29. septembra tohto roku.

Agentúra Ukrinform začiatkom tohto mesiaca citovala ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu, podľa ktorého boli odstránené všetky prekážky pre produkciu tureckých bezpilotných lietadiel na ukrajinskom území.

WA 40 Přimda - Časť 166 kilometrov dlhého plynovodu Gazela v obci Přimda, v pondelok 14. januára 2013. Český premiér Petr Nečas  v pondelok oficiálne uviedol plynovod Gazela do prevádzky. Vďaka plynovodu za 10 miliárd českých korún sa končí závislosť Českej republiky na dodávkach plynu cez Ukrajinu.Výstavba plynovodu  sa začala v roku 2010. Potrubie povedie od obce Brandov v Ústeckom kraji až do pohraničia, kde pri Rozvadove opustí české územie a bude pokračovať na juh Nemeckej spolkovej republi
Neprehliadnite

Ukrajina by mohla do Európy poslať ďalších 55 miliárd m3 plynu, uviedol V. Zelenskyj