Mesto Kremenčuk zháňa krv, píše vo svojom komentári pre The Guardian ukrajinský spisovateľ Andrej Kurkov. Minulý týždeň tam dve ruské rakety zničili nákupné centrum, v ktorom svoje popoludnie trávilo minimálne tisíc ľudí.

Darovanie krvi je v dôsledku tejto tragédie znovu aktuálne. Krv potrebujú všade na Ukrajine. Na miestach, kde vybuchujú ruské rakety, či tam, kam z frontu zvážajú ranených ukrajinských vojakov.

Nepriateľ medzi nami

Ukrajinou zmietajú vlny nenávisti, a tak miestni začali hľadať nepriateľov vo vlastných radoch. Idú po krvi. Podľa Kurkova v krajine existuje mnoho skutočných nepriateľov. Informuje, že ruskej armáde musel niekto prezradiť súradnice ukrajinských vojenských výcvikových stredísk. Tá to využila a kasárne zničila.

Rusky hovoriaci autori či predstavitelia inteligencie sú terčom čoraz väčšej nenávisti a nedôvery. Tí musia byť teraz preventívne trikrát väčší patrioti než ich ukrajinsky hovoriaci náprotivkovia. No ani to ich neuchráni pred obvineniami, že za túto vojnu môžu oni, keďže hovoria, myslia a píšu ako Rusi, vysvetľuje Kurkov.

Kedy bude koniec?

Tak, ako si títo rusky hovoriaci Ukrajinci už takmer zvykli na takéto obvinenia, aj krajina si už pomaly začala zvykať na vojnu. Nieže by si podľa spisovateľa už obyvatelia na výbuchy rakiet vo svojich mestách zvykli, ale už sa zmierili s tým, že vojna bude trvať ešte dlho.

„Odborníci“ sa neustále snažia predpovedať kedy sa vojna skončí. Niektorí tvrdia, že to bude v septembri, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si zas myslí, že sa vojna skončí ešte predtým, ako napadne prvý sneh. Viacerí politici zas stavajú na jar 2023.

Výmena tiel

Príbuzní zajatých Ukrajincov verejne žiadajú o skorú výmenu zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou, no na pozadí prebieha ešte jeden proces. Potichu a neverejne.

V pomere jedna ku jednej si Ukrajina a Rusko medzi sebou vymieňajú telá svojich mŕtvych vojakov. Aj tu sa však Rusko uchýlilo k špinavým trikom, konštatuje Kurkov a približuje, že v snahe získať naspäť čo najviac tiel začali Rusi do vakov na mŕtvoly baliť aj telá civilistov.

Záblesky normálneho života

Kým ľudia v Kremenčuku darovali krv raneným, miestne úrady vyhlásili trojdňový smútok za obete spomínaného útoku na nákupné centrum. Počas trúchlenia síce nie je zvykom, aby sa konali zábavné podujatia či koncerty, no Kurkov by si aj tak nevedel predstaviť, že by sa miestni obyvatelia chceli tak skoro ísť niekam zabaviť. Najobľúbenejšia kratochvíľa Ukrajincov však zakázaná nie je, a tak môžu miestni prísť na iné myšlienky aspoň pri rybačke.

V niektorých iných mestách ďalej fungujú napríklad divadlá, no nikto nemôže zaručiť, že predstavenia náhle nepreruší zvuk sirén ohlasujúcich nálet. Bolo by lepšie, keby nejaký silný, dramatický herecký výkon prerušil vojnu. Alebo ju aj úplne ukončil. Bohužiaľ, drámu skutočnej vojny stále nemožno zastaviť. Jej režisér a producent, ruský prezident Vladimir Putin, chce preliať toľko ukrajinskej krvi, koľko sa len dá, uzavrel Kurkov.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 Doneck - Ukrajinský vojak sa usmieva a ukazuje znak víťazstva z tanku v Doneckej oblasti počas 117. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 20. júna 2022. FOTO TASR/AP

 

A Ukrainian soldier smiles as he shows a victory-sign atop a tank in Donetsk region, Ukraine, Monday, June 20, 2022.(AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Zjednodušene možno povedať, že Rusi priznali porážku, hovorí analytik