Ukrajina by mala tento mesiac začať predávať elektrinu na Slovensko a do Maďarska, čo by mohlo zvýšiť príjmy ukrajinských výrobcov elektriny. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Teraz Ukrajina predáva obmedzené množstvo elektriny do Poľska a Moldavska. Ukrajinský energetický sektor sa potýka s nedostatkom hotovosti, pretože spotreba elektriny v krajine po ruskej invázii klesla a niektorí spotrebitelia neplatia účty.

Európska únia a Ukrajina prepojili svoje elektrické siete 16. marca v reakcii na ruskú inváziu. To Ukrajine umožňuje prijímať energiu z Európy v prípade núdze, ak by vojenské útoky spôsobili výpadky.

S obchodovaním sa pôvodne nepočítalo

Núdzové prepojenie, pôvodne plánované na rok 2023, nezahŕňalo komerčné obchodovanie s elektrinou. Európske združenie prevádzkovateľov prenosových sústav elektriny (ENTSO-E) ale 7. júna potvrdilo, že Ukrajina môže začať elektrinu Európe predávať, ak budú splnené určité technické podmienky.

Rokovania o týchto technických aspektoch postupujú rýchlo a obchodovanie by sa malo začať tento mesiac, uviedli oboznámené zdroje. ENTSO-E sa k veci odmietlo vyjadriť.

„Vývoz elektriny z Ukrajiny do zvyšku Európy bol v zásade povolený. Spočiatku pôjde o obmedzené množstvo, o objemoch sa rozhodne v najbližších dňoch a aukcie na kapacitu na spojoch so Slovenskom a Maďarskom budú vyhlásené veľmi skoro, "uviedol v stredu Volodymyr Kudryckyj, šéf prevádzkovateľa ukrajinskej rozvodnej siete Ukrenergo.

Doterajšie výpadky nahradia nové príjmy

„Objemy vývozu sa budú postupne zvyšovať na úroveň, ktorá Ukrajine umožní zarobiť miliardy eur ročne. Hovoríme o sumách, ktoré sú porovnateľné s výnosmi z tranzitu plynu cez Ukrajinu," dodal.

Výpadok príjmov ukrajinských výrobcov elektriny sa odhaduje na 250 miliónov eur mesačne. Jeho nahradenie zabezpečí, že ukrajinská sústava bude môcť fungovať ďalej, uviedol Artur Lorkowski, riaditeľ sekretariátu Energetického spoločenstva. Tento orgán zriadila EÚ a jej členské krajiny s cieľom rozšíriť energetickú politiku bloku na budúcich členov.

V pláne je tiež ďalšia cesta pre ukrajinskú elektrinu na unijné trhy, napísala agentúra Reuters. Spojenie medzi poľským Rzeszówom a ukrajinskou jadrovou elektrárňou Chmelnyckij má byť otvorené do konca roku 2022. Umožní odoslať približne 1000 megawattov denne.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 archív Bergheim - Na archívnej snímke z 18. novembra 2020 dym stúpa z uhoľnej elektrárne patriacej energetickej skupine RWE pri nemeckom Bergheime. Uhlie v Nemecku v prvom polroku 2021 vytlačilo veternú energiu z prvého miesta najdôležitejšieho zdroja pre výrobu elektriny. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 18.11.2020, Nordrhein-Westfalen, Bergheim: Dampf steigt aus dem Braunkohlekraftwerk Niederaußem des Energieversorgungskonzerns RWE bei Bergheim hinter Strommasten. (zu dpa
Neprehliadnite

Priemyselné podniky by si mali nákup elektriny rozložiť na viaceré tranže