Ukrajina trvá na tom, aby sa obilná dohoda s Ruskom automaticky obnovovala na 120 dní v časovo neobmedzenom období. Na sociálnej sieti Telegram to v piatok uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Moskva vo štvrtok oznámila, že dohodu predlžuje len o 60 dní.

Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphan Dujarric uviedol, že sa v čase ruského oznámenia o predĺžení ďalej rokovalo. Šmyhal v piatok oznámil, že za ruským rozhodnutím skrátiť platnosť zmluvy na 60 dní vidí snahu ponechať si v rukách nástroj na vydieranie.

„Snahy agresora skrátiť dobu predĺženia sú manipuláciou slúžiacou na ďalšie vydieranie a prehĺbenie celosvetovej potravinovej krízy,“ uviedol Šmyhaľ. Zdôraznil, že Ukrajina je kľúčový hráč pre udržanie potravinovej bezpečnosti vo svete.

Dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom o vývoze obilia a ďalších poľnohospodárskych plodín z ukrajinských zablokovaných prístavov sa podarilo dohodnúť vlani v júli za pomoci OSN a Turecka. Dohoda bola už raz predĺžená, a to v novembri. Vypršať mala pôvodne už v sobotu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 30 Petrohrad - Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na Medzinárodnom ekonomickom fóre v ruskom Petrohrade vo štvrtok 16. júna 2022. FOTO TASR/AP

Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova speaks on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum in St. Petersburg, Russia, Thursday, June 16, 2022. (TASS Host Photo Agency Pool via AP)
Neprehliadnite

Rusko dohodu o vývoze ukrajinského obilia predĺžilo o 60 dní, tvrdí Zacharovová