Kyjev prestavil medzinárodný program, ktorý má zabezpečiť dodávky ukrajinského obilia do najchudobnejších krajín v Afrike a v Ázii. Urobil tak symbolicky pri príležitosti 90. výročia stalinského hladomoru na Ukrajine, informovali zahraničné tlačové agentúry.

„Ukrajina bola a zostáva garantom svetovej potravinovej bezpečnosti. Aj v ťažkých vojnových podmienkach ukrajinské vedenie pracuje v prospech globálnej stability,“ povedal podľa agentúry DPA ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s belgickým premiérom Alexandrom de Crooom v Kyjeve.

Nový medzinárodný program „Obilie z Ukrajiny“

Program s názvom Obilie z Ukrajiny (Grain from Ukraine) má za cieľ do konca jari budúceho roka vypraviť z ukrajinských prístavov do krajín ohrozených hladom a suchom najmenej 60 plavidiel s obilím. Medzi príjemcami ukrajinského obilia majú byť Etiópia, Sudán, Jemen či Somálsko. Podľa Zelenského by program mohol zabrániť hladomoru najmenej päť miliónov ľudí.

Zelenskyj podľa agentúry Reuters tiež uviedol, že Kyjev od 20 krajín a Európskej únie dostal zhruba 150 miliónov dolárov, ktoré budú použité na financovanie ukrajinského exportu do najzraniteľnejších krajín. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že na Ukrajinu v tejto chvíli mieri loď, ktorá má dopraviť ukrajinské obilie do Etiópie.

Rusko patrí tiež k najväčším dodávateľom obilia

Politickým cieľom iniciatívy je okrem iného vyvrátiť tvrdenie Moskvy, že bohaté západné krajiny svojimi protiruskými sankciami vyvolali celosvetovú potravinovú krízu. Kým Západ ruskú agresívnu vojnu na Ukrajine ostro odsúdil, mnohé chudobné krajiny sa s hodnotením držia späť - čiastočne pre obavy pred možnými dôsledkami pre vlastnú krajinu. Rusko patrí rovnako ako Ukrajina k najväčším dodávateľom obilia na svetový trh.

Ukrajina si dnes pripomína 90 rokov od hladomoru, pri ktorom v rokoch 1932 až 1933 za vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina podľa odhadov historikov zahynulo 3,5 až šesť miliónov Ukrajincov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki sa účastní so slovenským premiérom Eduardom Hegerom (nie je na snímke ) na spoločnom vojenskom cvičení Vyšehradskej skupiny (V4), USA a Británie pod názvom Puma 22 v poľskom meste Rzeszów v stredu 9. novembra 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ukrajina kŕmi planétu. Poľsko finančné podporí vývoz ukrajinského obilia, tvrdí Morawiecki