Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok uviedol, že Litva, Poľsko a Ukrajina cvičia bieloruských „radikálov" na teroristický útok. Povedal to po tom, ako vyhlásil, že Minsk a Moskva nasadia na západných hraniciach Bieloruska spoločnú bojovú operačnú skupinu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Výcvik bieloruských radikálnych militantov v Poľsku, Litve a na Ukrajine na vykonanie sabotáže, teroristických útokov a organizovanie vojenskej vzbury v krajine sa stáva priamou hrozbou," povedal Lukašenko na stretnutí s armádnymi predstaviteľmi.

Bieloruský líder tiež obvinil Washington a Brusel z ukrývania bieloruských „utečencov" s cieľom urobiť z nich „politickú silu". Podľa jeho slov plánujú výrazne zhoršiť situáciu na bieloruských západných hraniciach.

Bielorusko je v súčasnosti finančne a politicky závislé od Ruska. Lukašenko, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, povolil ruskej armáde vstúpiť na bieloruské územie pod zámienkou vojenských cvičení predtým, ako Moskva 24. februára spustila „špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

WA 42 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a poľský prezident Andrzej Duda sa zdravia počas stretnutia v Kyjeve v utorok 23. augusta 2022.  Ide už o piate stretnutie Dudu a Zelenského tento rok a tretie od začiatku vojny. FOTO TASR/AP

   
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, right, and Polish President Andrzej Duda shake hands during their meeting in Kyiv, Ukraine, Tuesday, Aug. 23, 2022. (AP Photo/Andrew Kravchenko)
Neprehliadnite

Zelenskyj a Duda chcú koordinovať medzinárodnú snahu o väčšiu izoláciu Ruska