Ukrajinský parlament prijal v utorok uznesenie, podľa ktorého neboli augustové prezidentské voľby v Bielorusku slobodné ani spravodlivé a ich výsledky neodrážajú skutočnú vôľu občanov. Informovali o tom agentúry UNIAN a Ukrinform. ,,Voľby sa konali za úplnej absencie konkurencie medzi kandidátmi a v neprítomnosti slobodných médií i pozorovateľov z medzinárodných organizácií, ako sú OBSE či Rada Európy," píše sa v uznesení, za ktoré hlasovalo 228 poslancov zo 450-členného ukrajinského parlamentu.

WA 71 Minsk - Demonštranti počas najnovšieho z protivládnych protestov v Minsku v nedeľu 30. augusta 2020. Protesty v krajine vypukli po kontroverzných prezidentských voľbách spred troch týždňov. FOTO TASR/AP 

Belarusian opposition supporters with old Belarusian national flags rally in Minsk, Belarus, Sunday, Aug. 30, 2020. Tens of thousands of demonstrators have gathered in the capital of Belarus, beginning the fourth week of daily protests demanding that the country's authoritarian president
Neprehliadnite

Bielorusko protestuje. Zadržali stovky zúčastnených

Poslanci označili za neprijateľné, že v Bielorusku dochádza k zastrašovaniu a zatýkaniu politických oponentov a demonštrantov, pričom vyzvali na prepustenie všetkých zadržaných osôb. Vyjadrili tiež nádej, že bieloruské orgány nebudú postupovať tak, že dôjde k ďalšej eskalácií napätia. ,,Pripájame sa k hodnoteniu Európskej únie nedemokratickej povahe prezidentských volieb v Bielorusku a podporujeme uvalenie sankcií na osoby zodpovedné za volebné podvody a násilie voči demonštrantom," uvádza sa vo vyhlásení.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok uviedol, že sankcie na osoby zodpovedné za násilné potlačovanie demonštrácií a volebné podvody v Bielorusku budú zavedené v najbližších dňoch. Podľa neho zhoršovanie situácie v Bielorusku povedie k rozšíreniu sankčného zoznamu.