Turecko, ktoré je členom NATO, doviezlo v tomto roku z Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny vyše 160-tisíc ton uhlia za zhruba 14 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje ruskej colnej správy.

Údaje ukázali, že medzi februárom a júlom doviezlo Turecko zhruba 160 400 ton uhlia, ktoré bolo vyťažené v Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny anektovaných Ruskom. Hodnota uhlia sa odhaduje na približne 14,3 milióna dolárov.

Informácie ruskej colnej správy potvrdili pre Reuters aj traja producenti uvedení v údajoch. Uviedli, že v danom období dodali uhlie vyťažené v anektovaných regiónoch do Turecka. Na rozdiel od USA a Európskej únie Turecko neobmedzilo obchod s Ruskom či s oblasťami Ukrajiny pod kontrolou Moskvy, aj keď Washington upozorňoval, aby štáty nepomáhali Rusku financovať vojnu voči Ukrajine, alebo neobchádzali sankcie západných štátov.

Na základe údajov o obchode, ktoré Reuters získal, uhlie do Turecka dodalo minimálne 10 producentov. Turecko bolo aj zďaleka najväčším dovozcom uhlia z Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny. Za sledované obdobie (február - júl) sa na celkovom exporte uhlia z týchto oblastí podieľalo 95 percentami.

Turecko patrí k najväčším spotrebiteľom a dovozcom uhlia a aj z pohľadu zelenej energie ide proti súčasnému trendu vo svete, keďže zvyšuje podiel uhlia na celkovom energetickom mixe. V prvom polroku tohto roka vyprodukovalo z uhlia dovezeného zo zahraničia 31,5 milióna megawatthodín elektrickej energie. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje zvýšenie zhruba o štvrtinu.

Predajcovia uhlia vyvezeného do Turecka sú podľa agentúry Reuters, ktorá vychádzala z databázy ruských firiem agentúry Interfax, registrovaní v Rusku a na anektovaných územiach Ukrajiny. Kupcami sú firmy registrované v Hongkongu, Spojených arabských emirátoch a v offshore jurisdikciách, vrátane Belize a Britských Panenských ostrovov. Priamo turecké firmy údaje colnej správy neuvádzajú.

Ďalšie dôležité správy

Energie
Neprehliadnite

Elektrická budúcnosť prinesie zmeny pre každého napriek nedosiahnuteľnosti uhlíkovej neutrality