Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nominantka SNS) zverejnilo návrh zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch ešte v polovici minulého roka. Po množstve pripomienok zo strany školských odborárov, pedagogických asociácií či miest a obcí ministerka M. Lubyová napokon dokument stiahla na prepracovanie.

Novú verziu však už rezort na medzirezortné pripomienkové konanie nepredložil. Dokument putoval priamo na rokovanie vlády a následne do parlamentu. V januári 2019 tak poslanci hlasovali o ustanoveniach, ku ktorým sa dotknuté osoby a združenia nemohli vyjadriť, hoci priamo ovplyvňujú ich každodenný život a prácu.

Iniciátori tvrdia, že ministerstvo postupovalo nezákonne a porušilo zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov. „V návrhu nového zákona neboli zohľadnené zásadné výhrady pedagógov a odborných zamestnancov, k výraznému zhoršeniu došlo najmä v častiach týkajúcich sa ich vzdelávania a profesijného rozvoja,“ uvádza sa v texte petície.

Za snahou o zmenu stoja viaceré odborné a stavovské združenia – Slovenská komora učiteľov, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR, Slovenská asociácia pedagogiky raného detstva, Zväz maďarských pedagógov na Slovensku, Asociácia výchovných poradcov či Asociácia špeciálnych pedagógov škôl a poradní.

Ministerstvo školstva sa bráni, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa