Sociálna sieť Twitter od nedele dvakrát aplikovala varovanie pred "manipulovanými médiami" kvôli videám zverejneným spojencami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oba zavádzajúce klipy sa týkali Trumpovho volebného súpera Joea Bidena a oba boli následne z Twitteru úplne stiahnuté, informovali americké médiá.

Prvý prípad sa týka kongresmana Stevea Scaliseho, ktorý je druhým najvyššie postaveným republikánom v Snemovni reprezentantov. Scalise v nedeľu večer zverejnil klip z Bidenovhov rozhovoru s aktivistom Adym Barkanom o plánoch týkajúcich sa policajných reforiem. Podľa videa demokratický prezidentský kandidát odpovedá "Áno, rozhodne." na otázku: "Zhodneme sa, že môžeme presmerovať časť z prostriedkov pre políciu?"

V skutočnosti ale otázka znela inak. Aj keď bola reč o fungovaní policajných zborov, slová "pre políciu" boli do Barkanovej reči pridané z inej časti rozhovoru. Klip bol najskôr označený špeciálnym upozornením od Twitteru, neskôr Scalise svôj pôvodný tweet po proteste Bidena i Barkana zmazal.

Scalise upravenú výmenu umiestnil i na Facebook, ktorý má tiež pravidlá proti zmanipulovaným záberom vytvárajúcim dojem, "že osoba ve videu povedala slová, ktoré v skutočnosti nepovedala". Väčšia z dvoch sociálnych sietí ale podľa televízie CNN zrejme neprijala žiadne opatrenie, ale tiež z Scaliseho účtu nakoniec video zmizlo.