Zdieľanie fotografií alebo videí bežných ľudí na sociálnej sieti Twitter bez súhlasu zobrazených osôb je po novom v rozpore s pravidlami platformy. Tá zmenu oznámila v utorok a uviedla, že keď jej ľudia nahlásia obrázky zverejnené bez ich súhlasu, obsah bude odstránený. Existuje však výnimka pre snímky známych osobností, alebo iných osôb uverejnené „vo verejnom záujme“, informuje ČTK.

„Od dnešného dňa nebudeme umožňovať zdieľanie súkromných médií, ako sú obrázky alebo videá súkromných osôb, bez ich súhlasu,“ oznámila sociálna sieť. „Ľudia by mali mať možnosť rozhodnúť sa, či sa určitá fotografia bude verejne zdieľať,“ vysvetlila v príspevku na Twitteri.

Rozšírili zakázaný obsah

Spoločnosť Twitter svojím novým rozhodnutím pridala ďalšiu položku na zoznam zakázaného obsahu v kategórii „súkromné informácie“. Pravidlá predtým neumožňovali zverejniť bez súhlasu niekoho adresu, doklady totožnosti, neverejné kontaktné informácie alebo údaje o bankovom účte a kreditnej karte. Vyhrážať sa niekomu, alebo ho nabádať, aby zverejnil osobné údaje, sa tiež považuje za niečo, čo je za hranicou únosnosti.

Sociálna sieť uviedla, že sa rozhodla zakročiť proti zverejňovaniu fotografií súkromných osôb, pretože by to mohlo „potenciálne narušiť súkromie osoby a viesť k psychickej alebo fyzickej ujme“. „Narastajú obavy zo zneužívania médií a informácií, ktoré nie sú dostupné inde na internete, ako nástrojov na obťažovanie, zastrašovanie a odhaľovanie identity jednotlivcov,“ uviedol Twitter.

Príspevky po nahlásení odstránia

„Keď nám osoba na fotografii alebo jej oficiálny zástupca oznámi, že nesúhlasí so zdieľaním svojej súkromnej fotografie alebo videa, odstránime ich,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe.

Správcovia sociálnej siete sa však podľa vyhlásenia budú vždy snažiť zohľadniť kontext zverejnenia príslušného materiálu. Twitter uvádza, že používatelia môžu napríklad zverejniť zábery neznámej osoby v snahe pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli v „krízovej situácii“.

Nová politika sa vo všeobecnosti nevzťahuje na obsah zobrazujúci „verejné osobnosti alebo jednotlivcov, ak sa médium a sprievodný text tweetu zdieľajú vo verejnom záujme“ alebo inak obohacujú verejnú diskusiu. Twitter však plánuje zasiahnuť v prípadoch, keď sa obrázky známych ľudí šíria s cieľom ich obťažovania alebo zastrašovania.

internet
Neprehliadnite

Prienik do veľkého sveta, mladý Slovák predal svoj start-up Sphere spoločnosti Twitter