Turecký najvyšší správny súd anuloval v piatok nariadenie z roku 1934, na základe ktorého sa byzantská bazilika Hagia Sofia v Istanbule stala múzeom. Informovala o tom agentúra DPA. Rozhodnutie najvyššieho správneho súdu - Štátnej rady - podľa agentúry AFP umožňuje premenu Hagie Sofie na mešitu.

Pred premenou Hagie Sofie na mešitu v piatok varovala Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá súčasne vyzvala na dialóg pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia.

Istanbul - Demonštrant s ochranným rúškom je zatknutý počas prvomájového protestu 1. mája 2020 v Istanbule. Polícia v najväčšom tureckom meste Istanbul zatkla v piatok najmenej 15 ľudí vrátane predákov odborových zväzov, ktorí porušili zákaz prvomájových demonštrácií a opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu
Neprehliadnite

Turecko: Zatkli odborárskych lídrov, ktorí na 1. mája porušili reštrikcie

Táto bývalá bazilika, v ktorej boli korunovaní byzantskí cisári, bola postavená v 6. storočí n. l. pri vstupe do Bosporskej úžiny a prírodného prístavu Zlatý roh.

Mešitou sa stala v 15. storočí, po dobytí Konštantínopola osmanskými Turkami v roku 1453. Ako múzeum začala budova slúžiť v 30. rokoch 20. storočia za vlády Mustafu Kemala Atatürka, ktorý bol zakladateľom sekulárneho moderného tureckého štátu.

Prezident Erdogan, ktorý sa od svojho nástupu k moci posunul k náboženskému konzervativizmu a politickému islamu, uviedol, že premena Hagie Sofie na múzeum bola „veľkou chybou“.