Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu po prvý raz povedal, že Turecko by mohlo súhlasiť s členstvom Fínska v NATO bez toho, aby odsúhlasilo aj vstup susedného Švédska. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Ak to bude potrebné, môžeme dať odlišnú odpoveď, pokiaľ ide o Fínsko. Švédsko bude otrasené, keď pre Fínsko dáme rozdielnu odpoveď," povedal Erdogan. Takisto Švédsko opakovane vyzval, aby vyhovelo žiadosti Ankary o vydanie podozrivých osôb. „Ak sa naozaj chcete pripojiť k NATO, týchto teroristov nám vrátite," povedal turecký prezident.

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

Obe krajiny potrebujú súhlas všetkých 30 členských krajín vrátane Turecka. Ich žiadosti o vstup neschválilo ani Maďarsko – tamojší premiér Viktor Orbán však prisľúbil, že parlament ich odsúhlasí na budúci mesiac.

Ďalšie dôležité správy

JB 25 Palaiochora - Migranti sa pozerajú z rybárskej lode zakotvenej v meste Palaiochora na juhovýchode gréckeho ostrova Kréta 22. novembra 2022 po ich príchode. Rybársku loď, o ktorej sa predpokladá, že viezla stovky migrantov, v utorok odtiahli do bezpečia na grécky ostrov Kréta. Záchranu ľudí na palube lode, ktorej posádka požiadala o pomoc, komplikoval veľmi silný vietor, uviedla grécka pobrežná stráž. Hovorkyňa pobrežnej stráže pre agentúru AFP, ktorú ako zdroj využíva aj agentúra TASR, uvi
Neprehliadnite

Švédsko predsedá Rade ministrov EÚ a spúšťa globálnu kampaň proti migrácii