Opozičnú stranu volilo 28,09 percenta občanov. Oznámilo to ráno grécke ministerstvo vnútra na základe sčítania 99,44 percenta hlasov. V tristočlennom parlamente bude mať Syriza 145 kresiel, zatiaľ čo Nová demokracia len 75.

„Volebný výsledok vyzerá jasne, Syriza a pán Tsipras víťazia,“ uviedol šéf ND Vangelis Meimarakis. „Gratulujem mu a vyzývam ho, aby vytvoril vládu,“ dodal. A. Tsipras podľa zdroja zo svojej strany uviedol, že by mal mať vládu pripravenú do troch dní.

Na voľbách sa zúčastnilo 56,5 percenta oprávnených voličov, teda menej ako v januári, keď Tsiprasova Syriza zvíťazila pri volebnej účasti 63,6 percenta.

Syriza už v nedeľu naznačila, že obnoví koalíciu s malou pravicovou stranou Nezávislí Gréci, ktorá vďaka získaným 3,69 percenta hlasov získa desať poslaneckých mandátov.

Na treťom mieste v nedeľných voľbách znovu skončil neonacistický Zlatý úsvit so ziskom 6,99 percenta odovzdaných hlasov. Socialistická strana Pasok získava 6,28 percenta a grécki komunisti (KKE) majú 5,55 percenta.

Do parlamentu sa dostanú ešte centristická strana To Potami a Centristická únia. Ľudová jednota, ktorá sa pred voľbami odštiepila od Syrizy, zostala pod trojpercentnou hranicou pre vstup do parlamentu.

A. Tsipras so svojou vládou podal demisiu 20. augusta potom, čo pristúpil na podmienky nového záchranného programu s medzinárodnými veriteľmi. Predčasné voľby vypísal s tým, že potrebuje silný mandát, aby mohol realizovať reformy a úsporné opatrenia, ktorých zavedenie muselo Grécko sľúbiť výmenou za schválenie záchranného programu v sume až 86 miliárd eur.

Syriza sa ale stala terčom kritiky verejnosti za porušenie sľubov, že skoncuje s ekonomickými škrtmi a trhovými reformami.