Tržby amerického filmového priemyslu sa vlani kvôli koronavírusu znížili o viac ako 80 percent, a dostali sa tak na úroveň osemdesiatych rokov. Finančne úspešnejší než hollywoodske trháky bol prvýkrát film z Číny, ktorá ťažila z toho, že sa v nej život už pred mesiacmi vrátil takmer do normálu, a mohla tak byť otvorené aj kiná. Na svojom webe o tom píše nemecký týždenník Der Spiegel. Najviac peňazí vlani zarobila čínska historická dráma Pa paj - 800 (Osemsto) o druhej čínsko-japonskej vojne z rokov 1937 až 1945.

Kino Úsmev otvorili po vyše mesiaci pre návštevníkov večer 24. novembra 2020. Kvôli protipandemickým opatrenia bolo kino zatvorené od 15. októbra 2020. Návštevníci kina si pred vstupom museli dezinfikovať ruky a bola im odmeraná telesná teplota. V kinosále, kde nemohla byť využitá plná kapacita, sedeli v odstupoch. Košice 25. novembra 2020 FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Potrebujeme v postpandemickom svete ešte vôbec kiná?

Celkom film, ktorý naše kiní neuviedli, zarobil 473 miliónov dolárov. Druhá najúspešnejšia snímka Wo che wo te ťia siang (Ja a moje rodné miesto) pochádza tiež z Číny. Horšie než úspech alebo neúspech jednotlivých filmov sú celkové straty Hollywoodu, podotýka Spiegel. Príjmy kín v Severnej Amerike sa podľa spoločnosti pre prieskum trhu comScore vlani kvôli pandémii prepadli cez 80 percent na 2,2 miliardy dolárov. Pre porovnanie - ešte v predchádzajúcom roku zarobil len jeden trhák Avengers: Endgame takmer 2,8 miliardy dolárov, teda viac, než celé odvetvie za minulý rok.

Podľa agentúry Reuters zarobil americký filmový priemysel tak málo peňazí naposledy pred 40 rokmi. Zavrieť museli kvôli opatreniam na potlačenie epidémie Covidu-19 kiná  v mnohých krajinách. Za obeť by jej mohli padnúť aj prominentné spoločnosti, ako je koncern AMC, ktorý je jedným z najväčších prevádzkovateľov kín na svete a ktorému hrozí bankrot. Nádejou sa podľa analytika comScore Paula Dergarabediana stáva prekvapivý návrat autokín. Hollywood im vďačí za to, že v Severnej Amerike vôbec nejaký obrat mal. Ich vývoj je „veľmi povzbudivý pre všetkých, ktorí sa obávajú, že sa kino nemusí vôbec vrátiť," povedal Dergarabedian.