Britská premiérka Liz Trussová dnes vyzvala spojencov, aby sa nenechali zastrašiť rinčaním zbraňami zo strany ruského prezidenta Vladimíra Putina a zostali pevní ohľadom svojej podpory Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa ministerská predsedníčka snaží upevniť vzťahy s demokratickými mocnosťami tvárou v tvár rastúcim hrozbám vo svete.

Trussová, ktorá sa minulý týždeň na svojej prvej zahraničnej ceste vo funkcii premiérky stretla v New Yorku s americkým prezidentom Joeom Bidenom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, vyzvala podobne zmýšľajúce demokracie, aby boli rozhodné voči autokratickým režimom.

Trussová: Pokračujme v podpore Ukrajine

Putin tento týždeň nariadil v krajine čiastočnú mobilizáciu a upozornil na možnosť jadrového konfliktu. Trussová uviedla, že Putin eskaluje situáciu na Ukrajine preto, že nevyhráva a dopustil sa strategickej chyby. „Myslím, že nepredpokladal silu reakcie slobodného sveta,“ povedala Trussová v dnes odvysielanom rozhovore na stanici CNN.

„Nemali by sme počuť na jeho (Putinove) rinčanie zbraňami a falošné hrozby. Namiesto toho by sme mali pokračovať v zavádzaní sankcií proti Rusku a naďalej podporovať Ukrajincov,“ povedala Trussová, ktorá od svojho nástupu do funkcie britskej premiérky na začiatku septembra zaujala tvrdú pozíciu voči Rusku a Číne.

Výnimočný vzťah s USA

Trussová sa zároveň dostala do sporu s niektorými tradičnými spojencami, najmä v Európe a v Spojených štátoch, ohľadom pobrexitových obchodných dojednaní s Európskou úniou. Povedala, že stále chce vyjednať nové riešenie v súvislosti s takzvaným severoírskym protokolom, že sa s americkým prezidentom Bidenom zhodla na potrebe zachovania mieru v tejto provincii a že stále verí vo výnimočný vzťah medzi Britániou a Spojenými štátmi.

„Myslím si, že náš vzťah je výnimočný, a je čoraz dôležitejší v čase, keď čelíme hrozbám zo strany Ruska (a) zvýšenej asertivite Číny“ povedala Trussová. „Som odhodlaná, aby sme tento výnimočný vzťah v nadchádzajúcich rokoch urobili ešte výnimočnejším,“ dodala.

Odhodlaní pomôcť Taiwanu

Trussová tiež povedala, že mala v New Yorku „veľmi dobré stretnutie“ s francúzskym prezidentom Macronom. Čelila otázkam ohľadom vzťahov svojej krajiny s Francúzskom, vzhľadom na to, že v čase kampane na post premiérky povedala, že sa ešte len musí rozhodnúť, či je táto krajina priateľom, alebo nepriateľom. „Teším sa na budúcu spoluprácu s ním,“ povedala teraz Trussová.

Uviedla tiež, že spojenci Británie musia spolupracovať na svojom prístupe k Číne aj Rusku. Na otázku, či bude Británia vojensky brániť Taiwan v prípade čínskej invázie, ako uviedli Spojené štáty, Trussová odpovedala: „Sme odhodlaní spolupracovať s našimi spojencami, aby sme zaistili, že Taiwan sa bude môcť brániť.“

Ďalšie dôležité správy

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Neprehliadnite

USA varovali Rusko pred katastrofálnymi následkami, ak použije jadrové zbrane