Britská premiérka Liz Trussová oznámila, že sa už ďalej nebude snažiť zastaviť zvýšenie dane z príjmov firiem, o ktorom rozhodla predchádzajúca vláda. Čiastočne tak zľavila zo svojich kontroverzných ekonomických plánov, ktoré britské médiá nazývajú „minirozpočtom". Ten otriasol dôverou voličov, konzervatívnych poslancov i finančných trhov.

Pokračovanie v politike ekonomického rastu

„Niektoré časti nášho minirozpočtu išli ďalej a prišli rýchlejšie, ako trhy očakávali," povedala Trussová.

Premiérka dnes vystúpila na veľmi očakávanej tlačovej konferencii po tom, ako na poste ministra financií vymenila Kwasiho Kwartenga za Jeremyho Hunta, významnú osobu Konzervatívnej strany a exministra zahraničia a zdravotníctva.

Trussová hovorila krátko. Novinárom povedala, že je naďalej odhodlaná pokračovať v politike ekonomického rastu, vďaka ktorej ju spolustraníci zvolili do čela vlády.

Nedôvera konzervatívcov

Čoraz viac konzervatívnych poslancov však prejavuje nespokojnosť s vedením Trussovej. Skupina vysokopostavených konzervatívcov podľa stanice BBC na budúci týždeň vystúpi a vyzve premiérku, aby z funkcie odstúpila.

„Dnes som zabezpečila ekonomickú stabilitu. Nový minister Jeremy Hunt zdieľa moju víziu nízkych daní a hospodárskeho rastu. Uvedomujeme si však, že pre ťažkosti na trhoch musíme túto víziu naplniť iným spôsobom," odpovedala Trussová na novinársky otázku, či je ako premiérka po sérii chaotických udalostí dôveryhodná.

Ďalšie dôležité správy

Novou líderkou konzervatívcov je Liz Trussová, zároveň je aj premiérkou Spojeného kráľovstva.
Neprehliadnite

Liz Trussová otočila. V snahe zabrániť rebélii v strane upustila od nižšej dane pre bohatých