Bývalý americký prezident Donald Trump podal žalobu na výbor americkej Snemovne reprezentantov vyšetrujúci útok na Kapitol zo 6. januára minulého roka. Snaží sa tak zablokovať predvolanie, ktoré požaduje, aby do 14. novembra vypovedal pod prísahou.

„Dlhodobý precedens a prax hovoria, že deľba moci bráni Kongresu nútiť prezidenta k výpovedi," uviedol Trumpov právny zástupca David A. Warrington. Dodal, že Trump sa túto záležitosť snažil s výborom riešiť. Výbor sa však podľa neho ďalej držal „polickej cesty", takže Trump musel do tohto sporu medzi výkonnou a zákonodarnou mocou zapojiť moc súdnu.

Výbor minulý mesiac v predvolaní uviedol, že zhromaždil dostatok presvedčivých dôkazov o tom, že Trump osobne organizoval a dohliadal na snahy zvrátiť výsledok prezidentských volieb z roku 2020 a zabrániť pokojnému odovzdaniu moci. „Uvedomujeme si, že predvolanie bývalého prezidenta je významný a historický krok," napísali v liste Trumpovi demokratický predseda výboru Bennie Thompson a republikánska podpredsedníčka Liz Cheneyová s tým, že to „neberú na ľahkú váhu".

Predvolanie okrem výpovede požaduje poskytnutie radu dokumentov, vrátane záznamov týkajúcich sa osobnej komunikácie medzi Trumpom a zákonodarcami aj extrémistickými skupinami. Žaloba uvádza, že bývalí prezidenti síce v minulosti v reakcii na kongresové predvolania súhlasili s výpoveďou či odovzdaním dokumentov, ale „žiadny prezident ani bývalý prezident k tomu nikdy nebol prinútený".

Ďalšie dôležité správy

USA: Trump dôrazne naznačil, že bude v roku 2024 znova kandidovať za prezidenta
Neprehliadnite

Donald Trump sa bojí konkurencie v osobe Rona DeSantisa, útočí aj na médiá Ruperta Murdocha