Jednodňová zdravotná starostlivosť (JZS) šetrí finančné zdroje a zväčša je aj komfortnejšia pre pacienta. Slovensko ešte pred pár rokmi za vyspelejšími krajinami v tomto smere výrazne zaostávalo. Dnes je situácia už iná, takmer tretina všetkých zákrokov sa uskutočňuje jednodňovou chirurgiou, no rezervy hlavne v niektorých špecializáciách stále sú. Nemocnice sa snažia si svoje lôžka udržať, aj keď podľa viacerých odborníkov sú mnohé z nich nadbytočné.
Pokrokové roky
Vo väčšej miere sa jednodňová chirurgia začala na Slovensku využívať pred dvomi rokmi. V roku 2009 bola vytvorená legislatíva, ktorá pre tento typ zákrokov určila pravidlá. Najprv bola jednodňová starostlivosť výlučne záležitosťou súkromných zariadení, neskôr sa dostala aj do štátnych. Podľa údajov, ktoré poskytlo portálu ZdravéZdravotníctvo.sk Národné centrum zdravotníckych informácií, bolo v minulom roku v jednodňovej zdravotnej starostlivosti operovaných takmer 33 percent pacientov, rok predtým to bolo o desať percentných bodov menej.
Napríklad v Nemecku podľa Beáty Havelkovej z Odboru zdravotného a revízneho zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) odchádzajú pacienti domov v ten istý deň pri 30 až 40 percentách všetkých operácií. Nemecko má legislatívu nastavenú podobne ako Slovensko, a preto je z tohto hľadiska najvhodnejšie na porovnávanie.
Rezervy stále sú
V špecializáciách oftalmológia, ušno-krčné a gynekológia sa Slovensko postupne doťahuje za vyspelejšími krajinami „Tieto odbory sú už na veľmi dobrej úrovni, no napríklad urológia je na Slovensku katastrofálna,“ uviedla pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie Eva Vidová.
Podľa E. Vidovej sa práve v odbore urológia na Slovensku ani zďaleka nevyužívajú možnosti, ktoré už nové technológie ponúkajú. „Napríklad operácia prostaty sa na Slovensku obyčajne rieši rozsiahlym invazívnym zákrokom, po ktorom nasleduje sedem až desať dní hospitalizácie. Pritom v mnohých prípadoch je prostatu možné operovať laserom. Výsledok je omnoho lepší a pacient môže ísť domov v ten istý alebo nasledujúci deň po zákroku,“ povedala E. Vidová. Významne sa skracuje aj celková rekonvalescencia a zákrok sa môže vykonať aj u rizikových pacientov.
Všetky podmienky pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť na Slovensku podľa B. Havelkovej vytvorené sú. Počet pacientov, ktorí môžu podstúpiť operáciu jednodňovou zdravotnou starostlivosťou, je limitovaný aj tým, z akého sociálneho prostredia pochádzajú. Pacienti zo sociálne slabého prostredia, ktorí by v domácom prostredí potrebnú opateru nedostali, totiž ostávajú v nemocnici dlhšie. Tak to diktuje aj vyhláška ministerstva zdravotníctva. Prekážkou je napríklad, aj keď pacient trpí viacerými chorobami súčasne.
E. Vidová vidí najväčšie rezervy v priveľkom počte lôžok a nemocníc, ktoré sa snažia udržiavať viac lôžok, ako je potrebné. To už do istej miery odbúrala minuloročná optimalizácia, ktorú uskutočnila najväčšia VšZP. Lôžka sa rušili najmä na očných a krčno-ušných oddeleniach (ORL). Súčasné vedenie poisťovne podobné kroky už tiež realizuje. Ako prvé majú padnúť lôžka na oddelení plastickej chirurgie v Nitre, ďalšie zmeny budú známe už o pár mesiacov.
Odbornosť | Podiel JZS/v % |
---|---|
gynekológia | 39 |
chirurgia | 37 |
oftalmológia | 93 |
Zdroj: Všeobecná zdravotná poisťovňa
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch