9. septembra 2020 sa na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave konalo celoslovenské finále Ekonomickej olympiády. Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání.

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov
Zdroj: Barbara Koll
Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov

Olympiáda je venovaná žiakom stredných škôl a organizovala sa už tretí rok.  Do prvého kola sa zapojilo rekordných 6 500 stredoškolákov, čo je o 1 200 viac ako v predošlom roku. Po vyhodnotení testov, postúpilo 50 finalistov z celého Slovenska

Do školských lavíc sa mohli od pondelka vrátiť všetci žiaci základných a stredných škôl. Na snímke študenti v triede Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) Emila Belluša v Trenčíne 22. júna 2020. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Prieskum ukázal v ktorých oblastiach si absolventi stredných škôl najľahšie nájdu prácu

Úlohy v celoslovenskom kole sa zameriavali na aktuálne a praktické ekonomické problémy. Súťažiaci analyzovali dopady možného cenového stropu na predaj dezinfekčných prostriedkov, argumentovali, ako môžu americké clá ovplyvniť medzinárodný obchod a vypočítali, ako sa zmenia tržby v maloobchode, keď sa spotrebitelia počas pandémie zamerajú na iný druh tovaru. Desiatka študentov s najlepšími výsledkami z písomného testu postúpila do ústneho kola, v ktorom študenti svoje vedomosti obhajovali pred odbornou porotou. 

Víťazi Ekonomickej olympiády
Zdroj: Barbara Koll
Víťazi Ekonomickej olympiády

„Sme veľmi radi, že napriek nepriaznivej situácii vyvolanej pandémiou COVID-19 sa finále Ekonomickej olympiády konalo aj napriek obmedzeniam v pôvodnom  formáte. Ukázalo sa, že aj účastníci si pochvaľujú prezenčné podujatie a sprievodný program.“ vyjadrila sa riaditeľka Ekonomickej olympiády, Monika Budzák.  V závere podujatia bolo vyhlásené konečné poradie desiatky najlepších mladých ekonómov a ekonómiek Slovenska. Tretie miesto získal Richard Klimko z SPŠ elektrotechnickej na Plzenskej ulici v Prešove, druhé miesto Samuel Mihalčík z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch a absolútnym víťazom sa stal Martin Albert Gbúr z Gymnázia Poštová v Košiciach.