Luxusné značky podľa Súdneho dvora Európskej únie majú právo vybrať si, kto predáva ich produkty. Prostredníctvom toho si môžu ochrániť svoj imidž a exkluzivitu. Tým, že spotrebiteľom obmedzia voľbu, neporušujú pravidlá hospodárskej súťaže.

Z rozhodnutia má byť precedens

Súdny verdikt sa týka sporu nemeckej pobočky firmy Coty, pod ktorú patria značky Marc Jacobs, Calvin Klein a Chloé, a nemeckou maloobchodnou spoločnosťou Parfümerie Akzente, ktorá predáva tovar firmy Coty proti jej vôli na internetových stránkach.

Predpokladá sa, že rozhodnutie sa stane precedensom, čo je dôležité najmä pre európske spoločnosti, ktoré sa na svetových predajoch luxusného tovaru podieľajú 70 percentami.

Oponenti poukazujú na to, že takéto obmedzenie predaja ide proti hospodárskej súťaži a bude mať negatívny dopad na menších podnikateľov. V Nemecku sa v posledných rokoch protimonopolný úrad dvakrát vyslovil proti veľkým značkám.

Nemecké úrady majú iný pohľad

Spoločnosti Adidas a Asics protimonopolný úrad prinútil, aby obmedzenie online predaja stiahli. Odôvodnením bolo, že online platformy sú rozhodujúce pre malé a stredne veľké firmy aj pre spotrebiteľov.

Úrad dospel k záveru, že zákaz predaja cez také weby, ako je Amazon a eBay, má za cieľ kontrolu cien. Súčasne koncentruje predaj do rúk výrobcov a niekoľkých veľkých firiem a poškodzuje tým menších obchodníkov.

Nemecký protimonopolný úrad teraz poznamenal, že jeho verdikty sa netýkali luxusných značiek. „Nemecko sa bude musieť prispôsobiť európskej judikatúre a prijať tento druh reštrikcií, ak nebudú v rozpore s legislatívou hospodárskej súťaže,“ uviedol úrad podľa agentúry Reuters.