Biznisové témy, rozhovory o aktuálnom dianí či o stave podnikateľského prostredia na Slovensku. O tom bola Trend konferencia Top Manažment 2021. Pozvanie prijali štátny tajomník,  bývalý minister, ekonómovia či viacerí CEO firiem. 

Program Top Manažment 2021

8.00 - 9.00 Registrácia a ranný coffee break 
9.00 - 10.20 Svet v roku 2021 a čo nás čaká ďalej - moderovaná diskusia s poprednými ekonómami 
10.20 - 10.40 Coffee break 
10.40 - 12.10 Trendy 2021 
12.10 - 13.00 Obed 
13.00 - 14.30 Drahé energie ohrozujú priemysel, ako z toho von? 
14.30 - 14.50 Coffee break 
14.50 - 16.00 Aké to je pracovať pre štát 

Mikloš, Karpiš, Hampl 

Trend konferenciu Top Manažment 2021 otvorila moderovaná diskusia Svet v roku 2021 a čo nás čaká ďalej. Diskutovanými témami boli ekonomické dopady pandémie nového koronavírusu, rastúca inflácia a kroky centrálnych bánk.

Pozvanie prijali bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš, ekonóm Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Juraj Karpiš a bývalý viceguvernér Českej národnej banky Mojmír Hampl. Diskusiu bude moderovať zástupca šéfredaktora Trendu Ronald Ižip.

Neprehliadnite

J. Karpiš: Čakanie na infláciu bolo ako čakanie na Godota. Ale Godot je už za dverami

Podľa ekonóma Karpiša rastúca inflácia potrvá dlhšie a je na centrálnych bankách, čo s tým urobia. Česká národná banka v reakcii zvýšila úrokovú sadzbu, bývalý viceguvernér  tento krok ocenil a zároveň kritizoval konanie Európskej centrálnej banky.

Tá podľa Hampla namiesto riadenia inflácie je akoby samotnou infláciou riadená. Inak povedané, namiesto toho, čo by mala infláciu riadiť, tak len vysvetľuje, že ide len o dočasný jav a postupne sa vráti na želané hodnoty. 

Mikloš zopakoval, že vlády a centrálne si chcú udržať to, čo vyzerá ako ekonomický rast, ale speje to do neželaného efektu tzv. zombie spoločností, akumulácie dlhu a absencie reforiem.  

Slabinou liberálnej demokracie podľa bývalého ministra financií sú populisti. Rozdiel medzi populistom a štátnikom je ten, kým štátnik myslí na budúce generácie, tak populista na najbližšie voľby.  

Gallovič, Molnárová, Beniak, Zaťko 

Aké trendy charakterizujú rok 2021? Kľúčovým spíkrom druhého bloku konferencie je Martin Gallovič, vedúci partner auditu PwC Slovensko. Novinár a influencer Adam Valček vyzve v diskusii aj Ivanu Molnárovú, CEO Profesia, Tomáša Beniaka, CEO Wolt aj Andreja Zaťka, CEO 365.bank. 

Digitalizácia patrí k jedným z trendov roka 2021, ktoré podľa Galloviča z PwC zásadne ovplyvnila pracovný život a trh práce. Na jednej strane sa množstvo vecí stalo flexibilnejšími, na druhej strane sa objavili aspekty, kedy je dôležitejší osobný kontakt. S tým súhlasila aj Ivana Molnárová z firmy Profesia, ktorá doplnila, že aj digitálne školenia boli potrebné spraviť zaujímavejšou formou, aby splnilli svoj účel. Zároveň dodala, že ľudia majú stále akýsi blok zo školy, na základe ktorého sa boja robiť chyby. V princípe poukazuje na to, že istá chyba môže odhaliť problém a pomôcť tak k riešeniu a celkovo k lepšej efektivite. 

Výzvou pre biznis sú aj dopady pandémie Covidu-19. Dlhodobý home office a nedostatok osobného kontaktu môže podľa Molnárovej spôsobiť väčšie pocity osamotenosti a depresie. Preto aj postoj niektorých zamestnancov sa zmenil a väčší dôraz sa kladie na work-life balance.  

Pri otázke použitia umelej inteligencie Andrej Zaťko z 365.bank odkázal na potrebnú reguláciu. ,,Je desivé, koľko informácií o nás zbiera umelá inteligencia, zároveň sa nevieme od toho odtrhnúť," povedal Zaťko. Tomáš Beniak z firmy Wolt zase vyzdvihol ich aplikáciu, ktorá je postavená na algoritmoch pre lepšiu efektivitu. Na druhej strane súhlasil s otázkou etiky v prípade zberu dát. 

Galek, Blaha, Veselý, Ďurana, Prokypčák 

Energetická kríza ohrozuje aj priemysel na Slovensku a je veľkou výzvou pre viaceré veľké spoločnosti. Ako sa s ňou vysporiadať? O tejto téme porozprával Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva, Petr Bláha, CEO Duslo Šaľa, Milan Veselý, generálny riaditeľ Slovalco, Radovan Ďurana, analytik INESS a Richard Prokypčák, CEO Slovenský plynárenský priemysel. 

Ako prvý vystúpil štátny tajomník Galek, ktorý zdôraznil, že na energetiku vplýva aj politika. Ako príklad uviedol Nemecko, ktoré pre klimatické zmeny postupne odstavilo jadrovú energiu. Do popredia však dalo obnoviteľné zdroje energií, ale tie ho nedokážu dostatočne nahradiť. Témou je aj Nord Stream 2, ktorý aktuálne vplýva na stav energetiky. Galek spomenul aj problém emisných povoleniek, ktoré sú predmetom viacerých špekulácií a vplývajú na koncovú cenu energií. V neposlednom rade štátny tajomník zdôraznil aj priemysel, ktorého dopyt po energiách patrí k tým najväčším.

Blaha Petr, Duslo, Sala
Neprehliadnite

P. Bláha: Kvôli vysokým cenám zemného plynu hrozí odstavenie výroby aj Duslu Šaľa

Ako chce vláda pomôcť slovenskému priemyslu? Riešením by bola viacpásmová tarifa za prevádzkovanie systému. Problémom je rýchlosť prijímania rozhodnutí vládou. Podniky by privítali, aby táto pomoc prichádzala rýchlejšie. Galek na to reagoval, že od 1. januára by sa mali realizovať niektoré zmeny. Komplikácie prichádzajú v nastavení parametrov konkrétnej pomoci, keďže vláda chce čo najviac pomôcť a čo najmenej uškodiť. 

V hlinikárni Slovalco obmedzujú pre rast cien silovej elektriny výrobu, ak sa situácia nezmení, hrozí v budúcnosti aj jej úplné zastavenie. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na štvrtkovom tlačovom brífingu v Žiari nad Hronom prisľúbil priemyslu pomoc zmenou kompenzácií z Environmentálneho fondu. Na snímke zľava   generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) 30. septembra 2021. FOTO TASR – Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Slovalco začína utlmovať výrobu a odstavuje ďalšie pece. Boris Kollár chce priemyslu pomôcť

Generálny riaditeľ firmy Slovalco a CEO Duslo Šaľa sa zhodli na tom, že problémom je rýchlosť prijímania rozhodnutí vládou. Ako riešenie ponúkli príklady zahraničných vlád, konkrétne Nemecka, ktoré pomáha svojim najväčším priemyselným firmám. 

Lopatka, Vačok, Gono, Strapko 

Záver konferencie  patril téme Aké je to pracovať pre štát? Adam Valček vyspovedal Ľuboša Lopatku, generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva MH Manažment, Ľubomíra Vačoka, CEO Envirofondu, Romana Gona, predsedu predstavenstva ZS Cargo a Richarda Strapka, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

Hostia posledného bloku diskusie sa zhodli na tom, že pracovať v štátnych firmách je predovšetkým o hodnotách, ktoré by mali reprezentovať. Podľa šéfa zdravotnej poisťovne ide napríklad o dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta. Strapko zároveň zdôraznil rýchlosť, akou sa realizujú služby pre klientov.

Generálny riaditeľ z MH Manažmentu doplnil, že aj rýchlosť zmien vo firme je kľúčová. ,,Nenáročnosť sa môže stať štandardom a organizácia ako celok degraduje," povedal Lopatka a doplnil, že pre priaznivé prostredie v štátnej firme je treba odpolitizované prostredie a správnych ľudí, ktorí budú plniť predurčené ciele. 

Rozdiel medzi štátnou firmou a súkromnou vnímal aj šéf Envirofondu. Vyzdvihol prácu manažérov, ako spájajúcich prvkov medzi zamestnancami. ,,Nielen minister je dôležitý, ale aj celé vedenie ministerstva. Ak nefunguje chémia, tak môžete byť motorom myšlienok, ale nedostanete feedback a zostanete sám," povedal Ľ. Vačok.