Británia si vydýchla

V pondelok sa vo Veľkej Británii otvárali aj vnútorné priestory krčiem a reštaurácií. Pridala sa k nim aj možnosť miešania rodín či otvorenie divadiel a kín. Plánované otváranie britskej ekonomiky však sprevádzali obavy o indický variant vírusu.

Pred niekoľkými dňami sa „dvojitá“ indická mutácia stala najfrekventovanejším variantom v krajine. Jej incidencia prudko vzrástla. Niektorí vedci sa obávali, že môže byť až o 50 percent nákazlivejšia ako pôvodný, vysoko nákazlivý, britský variant.

Prvotné obavy sa však nepotvrdzujú. Podľa posledných informácií bol prudký nárast incidencie vírusu iba „dokonalou búrkou“, kedy do krajiny pricestovalo mnoho ľudí z Indie pred plánovaným uzavretím leteckého spojenia. Zároveň, väčšina nakazených boli ľudia z jednej multigeneračnej domácnosti zo zaostalejších častí Anglicka.

Podľa vedcov je číslo nových prípadov nízke a očkovanie zaberá. Veľká väčšina nových infikovaných totiž nebola vôbec zaočkovaná. Zatiaľ nie je žiadny dôvod sa domnievať, že vakcína by bola proti novému variantu neúčinná.

Výrazný pokles nových prípadov v Indii naznačuje, že indický variant nebude v boji s covidom výraznejšou hrozbou.

Daily Life Amid Coronavirus Pandemic In India
Neprehliadnite

Nočná mora v epidémii: „Čierna pleseň“ zabíja a zohavuje Indov vyliečených z covidu

Brexitová vojna pokračuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa