Delta preberá vedenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že vysoko nákazlivý variant delta sa v priebehu niekoľkých mesiacov stane vo svete dominantnou mutáciou nového koronavírusu. Najväčšie prírastky nakazených momentálne hlásia z Indonézie, Británie a Brazílie. Podľa WHO už výskyt tejto mutácie zaznamenali v 124 krajinách a teritóriách.

WHO vyjadrilo obavu, že ak bude šírenie nákazy pokračovať takýmto tempom, v priebehu troch týždňov celkový počet prípadov nákazy prekročí 200 miliónov. Na Slovensku rutinným sekvenovaním potvrdili ďalších 72 nových výskytov tejto mutácie. Väčšinu prípadov, 63 percent, tvoril import zo zahraničia.

WA 32 Ženeva - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus počas bilaterálneho stretnutia so švajčiarskym ministrom zdravotníctva Alain Berset (nie je na snímke) na okraji výročného Zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) - orgánu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zloženého z ministrov zdravotníctva členských štátov v Ženeve v pondelok 24. mája 2021. FOTO TASR/AP
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health
Neprehliadnite

WHO: Delta sa v priebehu niekoľkých mesiacov stane dominantným variantom

Agrosektor si prilepší

Minister financií Igor Matovič informoval, že agrosektor dostane cez tzv. druhý pilier najbližších päť rokov 285 miliónov eur navyše. „Rozhodnutie vlády o navýšení je veľmi dôležité pre podporu poľnohospodárov, lesníkov, ale aj obcí,“ priblížil minister. V súčasnosti je spolufinancovanie na úrovni 25,7 percenta, od roku 2023 by malo byť na úrovni 36,9 percenta.

Súčasná „podpora – nepodpora“ agrosektora zo strany štátu podľa I. Matoviča viedla k vysokému zápornému saldu v obchode s agrokomoditami. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan dodal, že zo zdrojov druhého piliera chce Slovensko riešiť aj dlhodobý problém, ktorým je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy. „Aj na tieto účely vyčleníme veľké finančné zdroje,“ uzavrel minister.

V Poľnohospodárskom družstve Bátorove Kosihy (okres Komárno) finišuje žatva repky olejnej na výmere 200 hektárov. Úroda je približne 3,2 tony na hektár, čo je o 20 percent viac ako minulý rok. FOTO TASR – Milan Drozd
Neprehliadnite

Agrosektor dostane počas najbližších piatich rokov 285 miliónov eur navyše

Očkovacia prémia bude od augusta

Ministerstvo financií avizovalo, že očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus spustí od 1. augusta.  Každý, kto sa už dal, alebo sa ešte len dá zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, tak bude môcť získať finančnú výhru. Princíp očkovacej prémie bude jednoduchý. Zaočkovaná osoba sa musí zaregistrovať a následne bude zaradená do žrebovania o finančné výhry.

Do žrebovania o očkovaciu prémiu sa budú môcť zapojiť všetci zaočkovaní bez ohľadu na to, kedy a aká vakcína im bola podaná. Registrovať sa teda budú môcť aj ľudia, ktorí boli zaočkovaní medzi prvými. Sprostredkovateľský bonus zase predstavuje finančnú odmenu pre ľudí, ktorí motivovali vo svojom okolí iných, aby sa dali zaočkovať.

V drevospracujúcej spoločnosti PRP v obci Tomášovce v okrese Lučenec zaočkujú vo štvrtok proti ochoreniu COVID-19 viac ako 200 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Firma vďaka tomu dosiahne zaočkovanosť na úrovni 80 percent, Na snímke očkovanie v spoločnosti PRP v Tomášovciach 15. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria: Finančnú výhru môže získať každý zaočkovaný

Peniaze na kampaň sa nájdu

Minister financií Igor Matovič informoval, že sa peniaze na očkovaciu kampaň pre rezort zdravotníctva uvoľnia už v tento týždeň. Minister zároveň potvrdil, že sa schváli potrebné rozpočtové opatrenie. „Chceli sme od ministerstva zdravotníctva informácie, ako efektívne s prostriedkami naložia a akú kampaň majú nachystanú, lebo vieme, že doterajšia nezaberala,“ tvrdí minister.  Rezort zdravotníctva minulý týždeň informoval, že potrebné údaje k žiadosti doplnil.

Matovič už skôr vysvetľoval, že neuvoľnenie peňazí na mediálnu podporu očkovacej kampane súvisí s efektivitou vynakladania verejných prostriedkov. Údajne nechce, aby sa pod rúškom „covidu“ bez zmyslu rozhadzovali milióny.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Peniaze na očkovaciu kampaň sa uvoľnia tento týždeň, potvrdil Matovič

Vláda zefektívni obchodný register

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra. Vláda avizovala, že nový systém by plne nahradil existujúce riešenie a zároveň by tiež pokryl všetky očakávané legislatívne a procesné zmeny súvisiace so službami obchodného registra i aktuálnymi potrebami modernizácie týchto služieb.

„Je to jedna z kľúčových vecí, ktorá je súčasťou reformy justície,“ uviedla šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková. Dodala, že ďalším z cieľov je skrátenie času potrebného na zmenu zápisov do registra a zjednodušenie celého procesu. Ministerka doplnila, že po novom by mohol fungovať už len jeden registrový súd, ktorý by dopĺňali externí registrátori.


pôvodný súbor:0002.jpg
Neprehliadnite

Vládne opatrenia by mali zefektívniť obchodný register