Vláda dostala zelenú

Za programové vyhlásenie vlády (PVV), a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 89 členov snemovne zo 144 prítomných. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov. Vláda Eduarda Hegera si tak získala dôveru poslancov Národnej rady SR. Prioritou vlády bude podľa E. Hegera naďalej podpora rodiny a vytváranie priaznivých podmienok na podnikanie a prácu. Predseda parlamentu Boris Kollár verí, že sa zmenou vlády nebude opakovať vládna kríza.

Proti vláde hlasoval klub Smeru-SD, ĽSNS aj všetci nezaradení poslanci. Poslanci zároveň odmietli návrh na zmenu uznesenia k PVV z dielne opozičného Smeru-SD. PVV má 131 strán a 18 kapitol. V dokumente, oproti tomu pôvodnému z apríla 2020, však výrazné zmeny nenastali. Úvod je doplnený o aktualizáciu predchádzajúceho roka a činnosť exekutívy počas pandémie. Vláda však deklarovala, že „revitalizované“ PVV má ambiciózne, ale reálne ciele na zvýšenie kvality života každého občana.

E. Heger
Neprehliadnite

Vláda Eduarda Hegera získala dôveru

Opäť nový

Na čelo Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zasadne opäť nové vedenie. Ide už o tretieho šéfa tohto centra za posledné dva mesiace. Od zajtra povedie NCZI Pavol Capek. Centrum má okrem iného na starosti očkovanie proti coronavírusu. P. Capek vo funkcii vystrieda Róberta Suju. 

Úlohou nového riaditeľa bude reorganizácia krízového riadenia centra realizácie protipandemických opatrení a očkovania proti ochoreniu covid-19. Na starosti bude mať aj projekt elektronického zdravotníctva eHaelth a jeho transformáciu na systém novej generácie. NCZI sa má podľa Ministerstva zdravotníctva SR stať IT kompetenčným centrom pre rezortné organizácie v oblasti architektúry, dátových štandardov, integrácie a ďalších služieb. 

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja vystúpil pred novinárov na tému
Neprehliadnite

Národné centrum zdravotníckych informácií od stredy povedie Pavol Capek

Trnku obžalovali v prípade Gorily

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal včera na Okresný súd Bratislava I obžalobu na bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obžaloba sa týka spisu Gorila. Podľa záverov vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) si D. Trnka nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

Obvinený mal podľa slov polície od podnikateľa Mariana Kočnera prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov najmä korupčného charakteru. D. Trnka nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
Neprehliadnite

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Dobroslava Trnku v prípade spisu Gorila

Slováci sú konzervatívnejší

Počas pandémie sa prístup Slovákov k tvorbe úspor stal konzervatívnejším. Tempo medziročného rastu úspor na bankových účtoch sa zrýchlilo. Investície do podielových fondov však klesli. Na štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) a Asociácie správcovských spoločností (ASS) upozornil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Od začiatku tohto roka do konca marca vložili Slováci na bankové účty vyše 1,2 miliardy nových úspor, do podielových fondov investovali 237 miliónov eur. „Dá sa povedať, že miera tvorby úspor je historicky rekordná. Také množstvo peňazí na bankových účtoch je varovný signál, že Slováci nevedia zaobchádzať so svojimi úsporami,“ upozornil analytik M. Búlik.

uctovnictvo, hypoteka, kalkulacka, dane
Neprehliadnite

Slovákom pandémia pomohla viac ušetriť, zhoršila však investičné návyky, ukazuje analýza

Ethereum rastie

Druhá najväčšia kryptomena ethereum pokračuje v raste. Jej cena sa dostala nad 3 400 dolárov a stanovila tak svoje nové rekordné maximum. Od začiatku roka si táto kryptomena polepšila približne až o 340 percent. Ethereum sa pritom prvýkrát dostalo nad hranicu tritisíc dolárov len tento pondelok. Aktuálna trhová kapitalizácia etherea predstavuje okolo 376 miliárd dolárov.

Jedným z dôvodov tohto priaznivého vývoja je všeobecné zlepšenie nálady na trhu s kryptomenami vďaka rastúcej akceptácii bitcoinu medzi firmami a investormi. Mnohí experti však upozorňujú na nafukovanie bubliny na trhu kryptomien. Napríklad dogecoin, teda kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, sa tento rok posilnil o 9-tisíc percent. „Peniaze sa hádžu do čohokoľvek súvisiaceho s kryptomenami,“ uviedol analytik spoločnosti IG Markets Kyle Rodda.

Ethereum
Neprehliadnite

Cena etherea pokračuje v raste a už sa dostala nad 3 400 dolárov