Koalícia sa nerozpadla, rokovania však pokračujú

Koaliční lídri vo štvrtok najskôr oznámili, že našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii. Marek Krajčí (OĽaNO) však vo funkcii ministra zdravotníctva skončí. Dve menšie koaličné strany vraj podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Premiér Igor Matovič (OĽANO) nazval odvolanie Krajčího amorálnosťou zo strany koaličných partnerov. „Chcem sa poďakovať hnutiu. Vzdávam sa svojej pozície,“ uviedol Krajčí. Dodal, že nechce robiť „obštrukcie“, na svojej stoličke vraj nie je prilepený.

I. Matovič ocenil Krajčího prácu v rezorte. Dodal, že koalícia bola blízko svojmu rozpadu. Marek Krajčí bude podľa premiéra odstupovať postupne. „Chcem, aby nový minister alebo ministerka bola so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade. Tak, aby sa to nedotklo ochrany zdravia a životov,“ povedal. Podľa premiéra by mal odstúpiť až po tom, ako sa na Slovensku naplno rozbehne očkovanie vakcínou Sputnik V. Tieto slová na záver tlačovej konferencie zrejme rozladili lídrov koaličných strán SaS a Za ľudí, rokovania o vládnej kríze preto budú pokračovať a dohoda ešte nie je jasná.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádza na 71. rokovanie vlády SR 27. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Marek Krajčí končí vo funkcii ministra zdravotníctva

Pčolinského zadržala NAKA

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Dôvodom sú podozrenia z korupcie. Malo ísť o úplatok od podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorého mala SIS odpočúvať a rozpracovávať.. Toho polícia ho zatkla koncom októbra 2020, z vyšetrovacej väzby ho prepustili 5. marca.

Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020. Z. Prezidentka Zuzana Čaputová ho na základe žiadosti predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára dočasne pozbavila výkonu štátnej služby riaditeľa SIS. Podľa Pčolinského obhajkyne Evy Mišíkovej sa necíti byť vinný. Dodala, že keďže jej klient zatiaľ nebol pozbavený mlčanlivosti, vypovedal len o skutočnostiach, ktoré nie sú utajované. 

Na snímke šéf Slovenskej informačnej služby (SIS)  Vladimír Pčolinský počas 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorej sa zúčastnila prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Igor Matovič, 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského

Krajiny pozastavujú očkovanie AstraZenecou

Šesť krajín vrátane Dánska, Nórska, Talianska a Islandu pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov. V Nórsku teraz čakajú na ďalšie informácie, aby zistili, či existuje súvislosť medzi vakcínou a týmto prípadom výskytu krvných zrazenín. Vláda Spojeného kráľovstva naopak vakcínu od konzorcia Oxford/AstraZeneca obhajovala a dodala, že v Británii sa bude pokračovať v jej používaní.

Prípady trombózy sa objavili aj u niektorých pacientov v Rakúsku. Podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) nebola na Slovensko dovezená šarža vakcíny AstraZeneca, ktorú preverujú pre prípady trombózy v Rakúsku. Európska agentúra pre lieky (EMA) však ubezpečila, že očkovanie proti ochoreniu Covid-19 podľa doterajších poznatkov nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Balenia očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od výrobcu AstraZeneca sú už v distribučnom sklade lekárnickej akciovej spoločnosti Unipharma 10. februára 2021 v Bojniciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy

Podnikatelia volajú po očkovaní

Podnikatelia volajú po čo najrýchlejšej vakcinácii obyvateľstva. Pandémia nového koronavírusu výrazne zhoršila podmienky na podnikanie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý vo februári realizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Na prieskume sa zúčastnilo 137 podnikateľov z celého Slovenska.

Podnikatelia taktiež požadujú čo najrýchlejšiu implementáciu balíčkov opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a znižovanie administratívnej záťaže. Až 73 percent oslovených podnikateľov si myslí, že sa podnikateľské prostredie v roku 2020 zhoršilo. Zároveň až 74 percent respondentov uviedlo, že pandémia v uplynulom roku ohrozila ich podnikanie. Za najefektívnejšie riešenie dôsledkov pandémie označili respondenti čo najrýchlejšiu vakcináciu obyvateľstva. 

Man,Calculate,Domestic,Bills,At,Home.,Businessman,Using,Calculator,At
Neprehliadnite

Podnikatelia volajú po čo najrýchlejšej vakcinácii obyvateľstva

Pandémia zrejme vytvorí „stratenú generáciu”

Detský fond OSN (UNICEF) upozornil na to, že pandémia koronavírusu ohrozuje celú generáciu detí, pretože zastavila ich rozvoj. Po roku pandémie všetky ukazovatele, ktorými sa meria rozvoj detí a mladistvých, naznačujú regres. Zväčša za to môžu zatvorené školy, narastajúca chudoba, nútené manželstvá a depresie. 

„Počet detí, ktoré sú hladné, izolované, týrané, zneužívané, úzkostné, žijúce v chudobe a donútené k manželstvu, rastie,“ uviedla výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová vo vyhlásení, ktoré organizácia zverejnila presne rok po tom, ako označila Svetová zdravotnícka organizácia (OSN) ochorenie Covid-19 za pandémiu. H. Foreová apelovala, aby sa deti stali stredobodom úsilia o „zotavenie“ z pandémie.

Ružinovské deti pôjdu od pondelka do školy polovicu
Neprehliadnite

Pandémia zastavila rozvoj celej generácie detí, vyhlásil UNICEF