Ďalšie vakcíny

Európska únia rozhodla o objednaní ďalších 150 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti Moderna. Dorazia na budúci rok. Nákup umožňuje zmluva medzi EÚ a americkým výrobcom z tohtoročného februára. Možnosť ich objednania je totiž súčasťou zmluvy s Modernou na 300 miliónov dávok vakcíny.

Členské krajiny Únie zároveň podľa Európskej komisie (EK) podporili plán na predĺženie systému kontroly vývozu vakcín do krajín mimo blok. Podľa EK druhá zmluva s Modernou počíta aj s nákupom očkovacích látok, ktoré boli upravené v súvislosti s rôznymi variantmi koronavírusu, alebo s takzvanými posilňujúcimi dávkami.

Moderna
Neprehliadnite

EÚ objedná ďalších 150 miliónov dávok vakcíny od Moderny

Ekonomike sa darí

Ekonomika Slovenskej republiky v tomto roku vzrastie o 4,5 percenta. Domnievajú sa to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír a viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Oživenie ekonomiky podľa Kažimírových slov pokračuje, riziká na nás však aj naďalej číhajú. 

Centrálna banka ďalej odhaduje, že v roku 2022 hrubý domáci produkt (HDP) medziročne narastie o 5,9 percenta. V roku 2023 zasa predpokladá nárast o 3,8 percenta. Práve v tom roku by sa Slovensko podľa predikcií NBS malo dostať na predkrízovú trajektóriu. Rizikami, ktoré môžu ekonomický rast utlmiť, sú však podľa NBS nedostatočná vakcinácia obyvateľstva, možná jesenná tretia vlna pandémie nového koronavírusu a chýbajúce komponenty prevažne v priemysle.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Ekonomika SR v tomto roku vzrastie o 4,5 percenta, oživenie pokračuje

Bratia si vypočuli rozsudok

V kauze pouličnej bitky z novembra 2015 v centre Košíc sa „pohli ľady“. Odvolací krajský súd uložil tresty pre trojicu bratov Paškovcov. Všetci dostali podmienečné tresty odňatia slobody. Branislav Paška na dva roky, Maroš Paška na deväť mesiacov a Martin Paška na tri mesiace. Udalosť dokumentuje aj záznam z bezpečnostnej kamery. Pri fyzickom útoku bratov utrpela zranenie najmä mladá žena a jej priateľ.

Kauza trvala viac ako 5,5 roka. Okresný súd o nej rozhodoval trikrát, dvakrát mu krajský súd vec vrátil, posledne v novembri 2019, keď zohľadnil námietky prokurátora. Odsúdení sú synovci niekdajšieho predsedu Národnej rady SR, zosnulého Pavla Pašku. Všetci traja na pojednávaniach vyhlásili, že sa cítia nevinní, vypovedať pred súdom odmietli.

Paškovci- Súdne pojednávanie na Krajskom súde v Košiciach s obvinenými bratmi zľava Marošom, Martinom a Branislavom
Neprehliadnite

Košický súd v kauze pouličnej bitky uložil tresty pre bratov Paškovcov

Bitcoinu sa naďalej nedarí

Cena bitcoinu pokračuje v poklese. Spadla až pod 30-tisíc dolárov. Je tak najnižšia od konca januára. Od maxima takmer 65-tisíc dolárov, kde sa bitcoin ocitol v apríli, už cena tejto najznámejšej kryptomeny klesla o viac ako 50 percent. Predovšetkým nové opatrenia Číny spôsobili, že od piatka sa celková hodnota trhu digitálnych mien prepadla takmer o 300 miliárd dolárov.

V posledných dňoch je cena bitcoinu aj ďalších kryptomien pod silnejúcim tlakom úradov niekoľkých krajín, hlavne čínskych. Peking vystupňoval snahy proti tomuto odvetviu. Niektoré čínske provincie na konci minulého týždňa zasiahli proti takzvaným ťažiarom kryptomien a centrálna banka vyzvala finančné inštitúcie, aby prestali poskytovať služby súvisiace s kryptomenami.

In this April 3, 2013 photo, Mike Caldwell, a 35-year-old software engineer, holds a 25 Bitcoin token at his shop in Sandy, Utah. Caldwell mints physical versions of bitcoins, cranking out homemade tokens with codes protected by tamper-proof holographic seals, a retro-futuristic kind of prepaid cash. With up to 70,000 transactions each day over the past month, bitcoins have been propelled from the world of Internet oddities to the cusp of mainstream use, a remarkable breakthrough for a currency
Neprehliadnite

Cena bitcoinu spadla pod 30-tisíc dolárov, je najnižšia od konca januára

Milionárov pribúda

Napriek pandémii milionári na svete pribúdajú. Počet dolárových milionárov sa celosvetovo podľa analýzy švajčiarskeho finančného koncernu Credit Suisse zvýšil aj v roku 2020. Na konci minulého roka ich bolo na svete takmer 56,1 milióna. To je o dobrých 5,2 milióna viac ako na konci roka 2019. 

Najvýraznejší nárast zaznamenali USA nasledované Nemeckom. „Najväčší vplyv malo zrejme zníženie úrokových sadzieb centrálnymi bankami. To je jeden z hlavných dôvodov nárastu akciových kurzov a cien domov, ktorý sa opäť priamo prenáša do nášho výpočtu majetku domácností,“ domnieva sa šéfka oddelenia Economics & Research Credit Suisse Nannette Hechler-Fayd'herbe.

peniaze - bankovky - doláre
Neprehliadnite

Globálny počet dolárových milionárov sa zvýšil aj počas koronakrízy