Odhalili prvú osobu s delta variantom v SR

Na Slovensku laboratórne potvrdili prítomnosť delta variantu koronavírusu. „Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia," informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Virológ Boris Klempa najskôr uviedol, že tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska. Potvrdil to aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Úrad verejného zdravotníctva SR však neskôr túto informáciu poprel. „Osoba, u ktorej sa potvrdil delta variant nového koronavírusu, nepricestovala z Petrohradu a nezúčastnila sa na futbalovom zápase,” uviedol v stanovisku ÚVZ.

Laboratórium.
Neprehliadnite

Na Slovensku potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu

Vláda predá alebo daruje 160-tisíc vakcín Sputnika V

Slovensko predá alebo daruje nevyužité vakcíny Sputnik V. Mali by ísť predovšetkým krajinám západného Balkánu. Záujem o darovanie vakcíny má Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Albánsko či Čierna Hora. Záujem o kúpu vakcíny prejavila Argentína. Práve k Argentíne sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič, ktorý tvrdí, že zabránil exspirácii ruskej vakcíny tým, že sprostredkoval ministerstvu zdravotníctva kontakt na túto juhoamerickú krajinu.

„Obávam sa, že hlupákom, čo voči Sputniku bojovali, sa ani svedomie neozve, keď spolu zistíme, že bez zaočkovaných Sputnikom kolektívnu imunitu nedosiahneme a úplne zbytočne budú zomierať ďalší ľudia,“ vyhlásil na sociálnej sieti.

Okolnosti využitia vakcíny Sputnik V sa nepáčia poslancom zo strany Hlas-SD. Začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať I. Matoviča. Tvrdia, že ak sa nepodarí predať zvyšné vakcíny, vznikne Slovensku škoda vo výške takmer 20 miliónov dolárov.

Sputnik
Neprehliadnite

Vláda predá alebo daruje 160-tisíc vakcín Sputnika V

Cena bitcoinu vystúpila nad 34-tisíc dolárov

Bitcoin sa po krátkom utorkovom prepade pod hranicu 30-tisíc dolárov a následnom oživení ďalej zotavuje. Jeho cena prechodne vystúpila nad 34-tisíc dolárov, neskôr ale kolísala na obe strany od tejto úrovne. Najznámejšia kryptomena si od svojho aprílového maxima odpísala okolo polovice svojej hodnoty.

Bitcoin sa predával zhruba za 33 965 dolárov. Za posledných 24 hodín tak vykazoval rast o viac ako sedem percent. Sean Rooney zo spoločnosti Valkyrie Investments z terajšieho vývoja na trhu vyvodzuje, že „obchodníci s bitcoinom sa v najbližších týždňoch budú pravdepodobne pohybovať v neistých vodách“. „Akýkoľvek výrazný pokles pod 30-tisíc dolárov prinúti veľa hráčov na trhu, aby hodili uterák do ringu,“ myslí si Matt Maley zo spoločnosti Miller Tabak.

WA 11 archív Hongkong - Na archívnej snímke 1. júna 2021 žena kráča okolo reklamného plagátu najväčšej kryptomeny v Hongkongu. Po tom, ako v prvý deň týždňa klesla cena bitcoinu o viac než 10 %, pokračovala vo výraznom poklese aj v utorok 22. júna 2021. Tempo poklesu sa síce mierne spomalilo, cena najväčšej kryptomeny však klesla pod 30.000 USD a dostala sa tak na 5-mesačné minimum. FOTO TASR/AP

FILE - In this June 1, 2021, file photo, a woman walks past an advertisement for the Bitcoin cryptoc
Neprehliadnite

Bitcoin sa ďalej zotavuje, jeho cena prechodne vystúpila nad 34-tisíc dolárov

Majského neprepustia, potvrdil pražský súd

Mestský súd v Prahe zamietol sťažnosť podnikateľa Jozefa Majského voči májovému rozhodnutiu Okresného súdu (OS) v Prahe IV, ktorý nevyhovel jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu. „Mestský súd v Prahe svojím uznesením zo dňa 15. júna 2021 sťažnosť odsúdeného zamietol. Odsúdený tak môže teraz opakovať svoju žiadosť najskôr po šiestich mesiacoch od právnej moci rozhodnutia, to je najskôr v polovici decembra 2021,“ objasnil podpredseda OS Praha IV a hovorca súdu Michal Dvořák.

Súd dospel k záveru, že neboli splnené podmienky na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Voči rozhodnutiu podal odsúdený priamo v súdnej sieni ústnu sťažnosť do zápisnice. J. Majský, právoplatne odsúdený v kauze tunelovania nebankových spoločností, si naďalej odpykáva trest vo väzení na pražskom Pankráci.

Jozef Majský
Neprehliadnite

Mestský súd v Prahe zamietol sťažnosť Majského, zostáva naďalej vo väzení

Von der Leyenová iniciuje kroky proti Budapešti

Európska komisia pohrozila právnymi krokmi voči Maďarsku v súvislosti s novým zákonom, ktorý zakazuje sprostredkovať osobám mladším ako 18 rokov informácie zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Tento maďarský zákon je hanba. Poverila som zodpovedných komisárov, aby ešte predtým, ako zákon nadobudne účinnosť, poslali maďarským úradom list, v ktorom vyjadria naše obavy,“ povedala. Von der Leyenová ďalej konštatovala, že zákon jednoznačne diskriminuje ľudí na základe ich sexuálnej orientácie, čo je v rozpore so základnými hodnotami Európskej únie, ako sú ľudská dôstojnosť, rovnosť a dodržiavanie ľudských práv.

Jej vyhlásenie prichádza deň po tom, ako diplomati 13 členských krajín EÚ počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu vyzvali eurokomisiu, aby prijala potrebné právne kroky a zažalovala Maďarsko kvôli spornému zákonu na Súdnom dvore.

KK37 Viedeň - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom  21. júna 2021 vo Viedni. FOTO TASR/AP 
The President of the European Commission, Ursula von der Leyen attends a news conference with Austria's Chancellor Sebastian Kurz after their meeting on the „Next Generation EU program
Neprehliadnite

Von der Leyenová vníma maďarský zákon o pedofílii ako hanbu a diskrimináciu