Ministerstvo pridelilo nové termíny

Záujemcom o očkovanie proti koronavírusu, ktorým už poslali časy ich vakcinácie, mohlo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) prideliť nové termíny očkovania. Dôvodom zmeny bola technická chyba, pre ktorú boli termíny vyhradené na druhé očkovanie pridelené záujemcom v čakárni, ktorí boli prihlásení na prvú dávku vakcíny.

Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR sú už všetci očkovaní prvou dávkou preplánovaní na nový termín. Ministerstvo upozorňuje, že platný je ten termín, ktorý im bol pridelený ako posledný.

Na Slovensku aktuálne platí stav očkovania na základe priorizácie veku. Ľudia starší ako 60 rokov sa očkujú vakcínami od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna, mladší ľudia vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzvala vládu, aby čo najskôr umožnila občanom slobodný výber vakcíny.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v priestoroch Strednej odbornej školy na Ostrovského 1 v Košiciach 27. februára 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Záujemcovia o očkovanie môžu dostať nový termín vakcinácie

Ďalších 100 miliónov

Európska únia (EÚ) využila zmluvu so spoločnosťami Pfizer a BioNTech, ktorá jej umožňovala požiadať o ďalších 100 miliónov dávok, ak sa látka preukáže ako bezpečná a účinná. Členské štáty EÚ tak tento rok dostanú celkovo 600 miliónov dávok tejto očkovacej látky. Očkovacia kampaň podľa kritikov prebieha v EÚ len veľmi pomaly. Nové dávky by ju mohli zrýchliť.

„V tomto roku tak plánujeme doručiť do EÚ 600 miliónov dávok, čo pokrýva dve tretiny populácie EÚ. Dohromady ide o najväčšiu dohodu o dodávkach (našej vakcíny) Comirnaty, ktorú sme doteraz uzavreli na celom svete,“ uviedol vo vyhlásení obchodný riaditeľ BioNTech Sean Maretta. U väčšiny používaných vakcín, vrátane tej od firiem Pfizer/BioNTech, je k plnej imunizáciu potrebné podať dve dávky v rozmedzí niekoľkých týždňov.

Pfizer
Neprehliadnite

EÚ objednala ďalších 100 miliónov dávok vakcíny Pfizer/BioNTech, uviedli firmy

Heger zvolal Bezpečnostnú radu

V súvislosti s udalosťami v Českej republike zvolal premiér Eduard Heger na utorok 20. apríla Bezpečnostnú radu SR. Podľa premiéra má byť jej cieľom vyhodnotenie aktuálnych informácií. Český premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu večer oznámili, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Česko avizovalo, že bude o situácii podrobne informovať svojich spojencov v NATO a EÚ, keďže bezpečnosť je nedeliteľná a týka sa nás všetkých. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti. Podporu Českej republike vyjadrili prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. „Informácie, ktoré prichádzajú z Českej republiky v súvislosti s explóziou v bezprostrednej blízkosti slovenských hraníc, sú bezprecedentné,“ zdôraznil I. Korčok.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) odcestoval vo štvrtok ráno na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu v pozícii predsedu vlády SR. Podľa tradície viedla do Českej republiky. V rámci návštevy sa najprv stretol s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej vile v Prahe stretol s predsedom vlády ČR Andrejom Babišom. Na snímke premiér SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí v Prahe 15. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V súvislosti s udalosťami v Česku zasadne v utorok Bezpečnostná rada

Spotrebiteľské návyky zmenila pandémia

V roku 2020 pribudlo v e-shopoch až 15 miliónov nových nakupujúcich v porovnaní s rokom 2019. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú predstavila európska kuriérska spoločnosť DPDgroup. Spotrebiteľom sa tiež výrazne zmenili preferencie v tovaroch.

Predtým na e-shopoch najobjednávanejší tovar - odevy, módne doplnky a obuv, predbehli podľa analýzy potraviny. Vzhľadom na lockdownové opatrenia si spotrebitelia zvykli na objednávanie produktov z potravinárskych reťazcov, ako aj na polotovary či hotové jedlá. Podľa analýzy sú však pre zákazníkov dôležité aj ďalšie služby – možnosť doručenia zásielky bezkontaktne a tiež výber z viacerých možností prevzatia balíka.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

V e-shopoch pribudlo vlani až 15 miliónov nových nakupujúcich

Ingenuity má za sebou prvý let

Helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) absolvovala na Marse svoj prvý let. Stala sa tak prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem. Maličká helikoptéra váži len 1,8 kilogramu a je poháňaná štyrmi lítiovými batériami.

Počas prvého letu vzlietla do vzduchu, krátko sa vznášala na mieste a potom sa vrátila na povrch Marsu. Tento historický let bol viackrát odložený pre technické problémy. Helikoptéra Ingenuity má absolvovať aj ďalšie testovacie lety. Vrtuľník bol pripevnený k robotickému vozidlu Perseverance, ktoré má Marse za úlohu predovšetkým hľadať potenciálne stopy života, ktorý mohol na planéte existovať v minulosti.

NASA
Neprehliadnite

Vrtuľník NASA s názvom Ingenuity absolvoval prvý let na Marse