Slovenský zväz nepočujúcich (SZN) sa sťažuje Úradu vlády SR (ÚV SR), že za šesť mesiacov nebol vyplatený žiadny honorár za tlmočenie tlačových konferencií. Potvrdila to aj známa tlmočníčka Barbara Randusková.

Počas vypuknutia pandémie koronavírusu bolo na televíznych obrazovkách počas tlačových konferencii vidieť vždy niekoho zo SZN tlmočiť. Posledné dva týždne sa však nikto z tlmočníkov po boku slovenských politikov neukázal.

Ako píše Barbara Randusková, Úrad vlády argumentuje technickými problémami, oficiálne stanovisko však neposlal.  

„Doteraz Slovenský zväz nepočujúcich nedostal jasné stanovisko, prečo bol tlmočník odstránený a aký je problém a dôvod toho, že Úrad vlády prestal tlmočníkov na tlačové konferencie volať,“ tvrdí na sociálnej sieti B. Randusková.

Organizácia bude žiadať o obnovenie tlmočenia tlačových konferencií, keďže ide podľa nej o porušovanie základných ľudských práv nepočujúcich. Súčasne žiada SZN o urýchlené vyplatenie honorárov za tlmočenie konferencií. Dokopy im má ministerstvo vnútra a Úrad vlády dĺžiť približne 5-tisíc eur.

Konflikt s tlmočníkmi nastal aj na tlačovej konferencii (14.8.) premiéra Igora Matoviča, ktorý nečakane vykázal tlmočníka bez vysvetlenia.

Úrád vlády: Je to nedorozumenie

Podľa riaditeľa tlačového a informačného odboru ÚV SR Richarda Pekara je situácia s údajným nezaplatením honorárov jedno veľké nedorozumenie. Ako tvrdí, Úrad vlády SR doteraz nemal podpísanú žiadnu zmluvu so SZN. Zmluva existuje na strane ministerstva vnútra, pod ktoré spadá aj krízový štáb. Tlačové konferencie krízového štábu tlmočené boli.  

„Ak je tlačová konferencia krízového štábu, tak tlmočníci sú tam vždy. Ten však spadá pod ministerstvo vnútra. Samotný Úrad vlády však nemá podpísanú žiadnu zmluvu so SZN. Tú však pripravujeme a všetko bude dokončené v dohľadnú dobu,“ vysvetľuje pre TREND R. Pekar.

Priznáva, že doteraz nevyplatené peniaze sú problém. Podľa svojich slov však garantuje, že všetko bude riadne vyplatené a každý svoje peniaze dostane. V súčasnosti Úrad vlády prerušil tlmočenie tlačových konferencií kvôli absencii zmluvy, ktorú musia pripraviť.

Predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik tvrdí, že žiadne zmluvy neboli podpísané ani s ministerstvom vnútra, ani s Úradom vlády. R. Pekar má podľa neho iné informácie a v priebehu pár dní by mala byť situácia vyriešená.

„Byrokratické postupy neumožňujú, že dokážeme vyriešiť celý problém z večera do rána,“ hovorí R. Pekar a dodáva, že technické riešenie tlmočenia bolo čiastočne komplikované, keďže tlmočníka zaberá len televízia TA3. Inak ho verejnosť nevidí.

SZN tvrdí, že do kontraktu išli bez zmlúv a s tým, že im bolo všetko sľúbené. „Natiahlo sa to a doteraz nemáme ani zmluvy a ani peniaze,“ vysvetľuje J. Cehlárik.

Nové technické riešenie

Zrušenie resp. prerušenie tlmočenia Úrad vlády vysvetľuje technickými záležitosťami, ktoré chce dať do inej, efektívnejšej podoby.

„Snažíme sa vytvoriť riešenie, ktoré bude ako v RTVS, tlmočník by bol priamo na obraze, ale mimo pódia tlačovej konferencie,“ tvrdí R. Pekar.

S týmto návrhom nesúhlasí J. Cehlárik, ktorý hovorí, že tento nápad je zlý. „Samotné okienko je pre diváka veľmi malé. RTVS nerobí celé tlačové konferencie, tie sníma len TA3,“ vyjadril sa.

Podľa neho je súčasný systém to najlepšie riešenie, aby mal nepočujúci kvalitný a nerušený pohľad na konferenciu alebo iné podujatie. Slovenský zväz nepočujúcich zvažuje protestné akcie, ak sa situácia nevyrieši a opäť sa celý proces natiahne.