Ministerka školstva Martina Lubyová predstavila v parlamente radikálne opatrenia, ktoré majú zlomiť nezáujem firiem, škôl a študentov o duálne vzdelávanie. Výdavky štátu na tieto zmeny by mali v nasledujúcich troch rokoch presiahnuť 35 miliónov eur. Ani to však podľa odborníkov nebude stačiť na to, aby vláda dosiahla svoje ciele v duálnom vzdelávaní.

Po technicky zručnej pracovnej sile volajú desiatky výrobných fabrík na Slovensku, za socializmu silné odborné školstvo však dlhé roky prehráva boj o žiaka s gymnáziami. Vláda Roberta Fica ešte v roku 2013 sľúbila zamestnávateľom zmenu a na pomoc si zavolala eurofondy. Riešením nedostatku murárov, klampiarov, elektrotechnikov či montérov malo byť spustenie systému duálneho vzdelávania známeho z nemecky hovoriacich krajín, financované z prostriedkov EÚ.

Tisíc eur za účasť v duále. Lubyová hasí problém s eurofondmi

Zdroj: Maňo Štrauch

Ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča minulo na prípravu a rozbeh duálneho vzdelávania desiatky miliónov eur cez eurofondové projekty ako napríklad Rozvoj stredného odborného vzdelávania – RSOV (44 miliónov eur) alebo Podpora profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie – Dielne (20 miliónov eur). Výsledok doterajšej práce je však žalostný.

V prvom roku zavedenia duálu sa zapojilo 450 študentov, v druhom roku 1 122 žiakov, v treťom 1 370. Po štyroch rokoch od spustenia duálu je v ňom zapojených 2 700 učňov, teda menej ako päť percent všetkých študentov stredných škôl.

„Veľa sa hovorilo, veľa sa písalo, veľa sa cestovalo a predovšetkým sa veľa míňalo, ale vidíme aká mizivá je zapojenosť študentov,“ upozornil v parlamentnej rozprave k zákonu poslanec opozičnej SaS Branislav Gröhling.

Problém za 33 miliónov

Okrem toho, že systém dobre nefunguje, je tu aj ďalší problém. V ďalšom eurofondovom projekte za 33 miliónov eur sa rezort školstva Európskej komisii zaviazal, že do roku 2020 priláka do systému duálneho vzdelávania najmenej 12-tisíc stredoškolákov. Ak rezort kvótu nestihne splniť, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa