Kde sa dá využiť zámková dlažba?
Dlažba je vhodná na množstvo účelov – záhradné chodníčky, terasy, vjazdy do garáží či príjazdové cesty. Na začiatku treba rozlíšiť zámkovú dlažbu od skladanej dlažby. Zámkové dlažby do seba zapadajú a tvoria plochu, ktorá je odolná voči vysokej záťaži. Využívajú sa na miestach vysokého dopravného zaťaženia.
Skladané dlažby majú jednoduchší geometrický tvar, prikladajú sa k sebe a môžu vytvárať vzory. Sú vhodné pre esteticky náročnejšieho klienta, ktorý sa chce vyhrať s množstvom variantov.
Dlažby v posledných desaťročiach vytláčajú ostatné povrchy. Sú rýchlo realizovateľné a ak nie je sneh, prakticky sa dajú robiť počas celého roka.
Ako dlho trvá položenie dlažby?
To je relatívna otázka. Keď si vezmeme napríklad terasu o predpokladanej rozlohe 40 metrov štvorcových, tak strojovo sa dá dlažba položiť aj za deň. Stroj štandardne denne položí 500 metrov štvorcových.
Samozrejme, treba zarátať aj čas prípravy lôžka, teda zemné práce. Tu je potrebné počítať s výkopom a s ukladaním a hutnením vrstiev kameniva a piesku rôznej frakcie ako podkladovej vrstvy. Pri spomínanej terase by mal byť výkop asi 20 až 30 centimetrov hlboký.
Je dobré si vopred naplánovať ako sa bude robiť spevnená plocha, napríklad kadiaľ sa bude vyvážať výkop. Pri hĺbke 30 centimetrov a ploche 40 metrov štvorcových je to 12 metrov kubických zeminy.
Ručne to môže celkovo zabrať od 2 do 4 dní, s mechanizáciou asi jeden až dva dni.

Zatrávňovacie tvárnice so skalničkami plnia aj dekoratívnu funkciu Zdroj: Flickr/K. Kendall/CC
Na čo treba hľadieť pri výbere dlažby?
Z výrobných parametrov ide napríklad o pevnosť betónu, množstvo cementu, odolnosť voči soliam či nasiakovosť. Zabezpečenie stanovených hodnôt týchto vlastností by malo byť samozrejmosťou, pretože vychádzajú z noriem. Aj preto by si mal zákazník ako prvé overiť, či má výrobca certifikát kvality a prehlásenia o parametroch.
Zákazník by sa nemal zameriavať len na samotný produkt, ale aj na stabilitu výrobcu, šírku a stálosť jeho sortimentu a doplnkové služby.
Veľmi dôležitým kritériom je životnosť dlažby.
Nebude zo zámkovej dlažby vyrastať burina?
Burina samozrejme vyrastať bude. No ak sa aj burina uchytí, betónová plocha nevytvára podmienky pre jej rast (betón odsáva potrebnú vlhkosť na rast buriny v škárach dlažby). Ideálne je, ak na dlažbe vyrastie mach – zabraňuje náletu buriny a vytvára príjemnú atmosféru. Napokon je možné použiť herbicíd.

Netreba sa báť, že by dlažba zarástla vysokou burinou. Zdroj: pixabay / annlinden0 / CC0
Ako dlho si dlažba dokáže uchovať farebný odtieň?
Ak je povrch dlažby natretý farbou, tak odtieň nemá dlhú životnosť. Kvalitné dlažby to majú riešené inak - používajú sa špeciálne farby do betónových zmesí, ktoré sa primiešavajú priamo vo výrobe. Farba je tak neoddeliteľnou súčasťou kocky. V takýchto prípadoch dlažby blednú najmä znečistením (napríklad kvôli usadenému prachu) a vplyvom poveternostných podmienok. Farba sa však dá oživiť vysokotlakovými čističmi alebo penetračnými nátermi.
Ako treba dlažbu udržiavať v zime?
V zime ju treba odhŕňať, napríklad snežnou lopatou. Na dlažbu sa neodporúča používať snežnú frézu. Keď sa vám vytvorí ľadová námraza, určite ju neodsekávajte – mohli by ste dlažbu výrazne poškodiť.
Ideálnym riešením je rozmrazovacia soľ. Jemné biele mapy, ktoré vzniknú po vsiaknutí rozmrazovacej soli do betónu, sa postupne stratia.
Čistiace prostriedky nie je vhodné používať, pretože dlažba môže zmeniť farebnosť (napríklad z červenej sa stane fialová). Ak už musíte čistiť chemikáliami, odporúča sa najskôr otestovať čistiace prostriedky na malej ploche, aby ste videli účinok.
Špecifickým prípadom je dlažba z porézneho betónu, ktorá umožňuje vode presakovať priamo cez povrch. Na takéto typy dlažieb sa nesmú používať rozmrazovacie prostriedky.

Zdroj: Flickr/Dan DeLuca/CC