Čoraz viac platíme v zahraničí platobnými kartami aj bezkontaktne či mobilom cez službu Google Pay.

Počet platieb rastie medziročne o takmer 20 %. 

„Podľa našich údajov o platbách kartami kraľuje dovolenkovým destináciám už tradične Chorvátsko, za ktorým nasledujú Taliansko a Španielsko. Vlani sme zaznamenali rast objemu platieb vo všetkých tradičných destináciách vrátane Turecka, ktoré sa v minulosti výrazne prepadlo,“ hovorí Milan Bednár, vedúci denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne (SLSP).

Tento rok očakáva SLSP už aj prvé dovolenkové bezkontaktné platby cez Google Pay prostredníctvom smartfónu.

Hotovosť alebo karta

V mnohých krajinách sa bez platobnej karty nezaobídete. Platí to najmä vtedy, ak si potrebujete rezervovať hotel alebo požičať auto.

Ešte pred dovolenkou by ste sa mali zamyslieť nad tým, aké karty vlastne máte, aké na nich máte nastavené limity. Praktické je pred dovolenkou nastaviť si na nich SMS notifikácie na platby.

Rozhodovať môže napríklad aj to, ktorá spoločnosť kartu vydala. V niektorých krajinách preferujú karty MasterCard, inde napríklad Visa.

Dôležitou okolnosťou je aj to, či ide o kartu debetnú, alebo kreditnú. Kreditnú kartu používajte v obchodoch či v požičovniach. Platby sa pri prepočte na eurá zúčtovávajú ako devízy.

Rozdiel je aj v tom, či ide o kartu embosovanú, alebo nie. Embosovaná karta má identifikačné údaje zaznamenané reliéfnym písmom. Touto kartou sa dá platiť prostredníctvom predchodcov online platobných terminálov napríklad v USA.  

Platba kartou je výhodnejšia ako výber z bankomatov, keďže naše banky úhrady platobnými kartami v zahraničí majú zahrnuté v balíkoch. Platby platobnou kartou sú buď úplne bez poplatkov, alebo sú minimálne, a zaplatiť môžete aj malé sumy. Výbery z bankomatov majú banky vo svojich balíkoch len výnimočne.

Keď potrebujete hotovosť, tak z bankomatu vyberajte peniaze vždy debetnou kartou a ak sa dá, hľadajte bankomat rovnakej bankovej skupiny.

Poplatky za výber eurovej hotovosti z bankomatu inej banky v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru sa líšia, pohybujú sa okolo 2 eur. Napríklad ak máte účet v SLSP, zaplatíte 2,50 eura, za výber v inom bankomate v zahraničí je to 5 eur.

Pri hľadaní najbližšieho bankomatu môžete využiť aplikáciu Visa Travel Tools. Aplikácia vám tiež ukáže aktuálny menový kurz, poskytne okamžitú asistenciu pri strate platobnej karty či napovie, na akých miestach sa dá a nedá platiť kartou.

Dynamický prepočet

Pri výbere cudzej meny z bankomatu v zahraničí sa môžete stretnúť s tým, že bankomat vám ponúkne možnosť zúčtovať výber priamo v eurách (s dynamickým prepočtom DCC - Dynamic currency conversion) alebo bez prepočtu v mene, ktorú vyberáte.

Výhodou dynamického prepočtu je, že priamo v bankomate vidíte presnú čiastku, ktorá vám odíde z účtu (okrem prípadného poplatku za výber). Negatívom je spravidla menej výhodný výmenný kurz.

„Ten určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu a prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ upozorňuje M. Bednár.

Pri výbere bez prepočtu sa transakcia prepočíta kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší.

Poplatok za spracovanie platby či výberu v inej mene ako v erurách predstavuje v Slovenskej sporiteľni 2 percentá z hodnoty transakcie, maximálne však 3 eurá. Väčšina bánk ho má zakomponovaný do výmenného kurzu, takže klient ho nevníma samostatne.

„My chceme, aby klient vedel, za čo platí, preto sme sa rozhodli pre takýto transparentný spôsob,“ vysvetlil M. Bednár.

Miestnym zmenárňam sa radšej vyhnite. Ak budete dovolenkovať v krajine, kde nie je euro, radšej si zameňte peniaze ešte na Slovensku. V kurzovom lístku banky si všímajte kolónku „valuty/predaj”.

Exotickú hotovosť si domov z dovolenky nenoste. Sú krajiny, ktoré vývoz svojej meny do zahraničia limitujú či dokonca zakazujú. Navyše, na Slovensku je možné zameniť naspäť na eurá len vybrané meny a aj tie len v bankovkách, mince nevymeníte. Ak vám na konci dovolenky zostane nejaká hotovosť, SLSP odporúča menšie sumy minúť na suveníry a tie väčšie zameniť naspäť na eurá ešte v danej krajine.

Ako používať karty na dovolenke

  • Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte platnosť karty (limity, aktiváciu a podpis).
  • Zoberte si aspoň dve platobné karty, ideálne rôznych kartových spoločností (najmä Visa a MasterCard), z toho jednu embosovanú.
  • Ak máte kreditku, zoberte si ju. V hoteli či autopožičovni vám debetná karta nemusí stačiť.
  • Najmä pri cestách do exotickejších krajín si overte, či je karta v danej krajine akceptovaná.
  • Aktivujte si ku karte cestovné poistenie (karty MasterCard World to majú automaticky).
  • Odkladajte si doklady z platieb kartou kvôli prípadnej reklamácii.
  • Platobnú kartu majte pri platení vždy pod dohľadom.
  • Uložte si do telefónu číslo klientskeho centra banky. Pri strate či krádeži karty vám pomôže.
  • Pri výbere z bankomatu mimo eurozóny uprednostnite výber bez prepočtu.

Prameň: Slovenská sporiteľňa