Čínsky prezident a generálny tajomník komunistickej strany Si Ťin-pching počas stredajšieho stretnutia s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou obhajoval údajný pokrok Číny v oblasti dodržiavania ľudských práv. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínsku štátnu televíziu CCTV.

Ľudskoprávne záležitosti

,,Ľudskoprávne záležitosti by nemali byť politizované, inštrumentalizované a nemalo by sa k nim pristupovať s dvojakými štandardmi," povedal komisárke Si Ťin-pching.

Čína podľa neho rozvíja svoju vlastnú cestu dodržiavania ľudských práv, ktorá vyhovuje jej špecifickým podmienkam. Si Ťin-pching zároveň vyjadril presvedčenie, že v žiadnej krajine sveta nie je situácia s dodržiavaním ľudských práv ideálna.

Podľa neho preto nemá nikto právo v tomto smere poučovať iných alebo im niečo prikazovať. Podľa AFP tým narážal na verejnú kritiku šesťdňovej návštevy Bacheletovej v Číne zo strany britských a amerických predstaviteľov.

Vyvrátenie dezinformácií

Bacheletová podľa správy CCTV povedala, že Úrad vysokého komisára OSN pre ľudská práva (OHCHR) je ,,ochotný posilniť spoluprácu s čínskou stranou a vynaložiť spoločné úsilie" na podporu pokroku v oblasti ľudských práv.

Komisárka podľa čínskej štátnej televízie tiež údajne uviedla, že oceňuje čínske úsilie a úspechy, čo sa týka boja proti chudobe, ochrany ľudských práv a ekonomického a spoločenského vývoja.

Bacheletová plánuje pricestovať aj do severočínskeho regiónu Sin-ťiang. Kritici tejto cesty sa obávajú, že jej program bude do veľkej miery kontrolovaný a usmerňovaný čínskou komunistickou vládou. Tá chce komisárkinu návštevu využiť na vyvrátenie údajných ,,dezinformácií" o represiách voči moslimskej menšine Ujgurov, ktorí podľa početných správ z regiónu čelia masovému prenasledovaniu a internáciám.

Spojené štáty hovoria v tejto súvislosti o genocíde. Peking tieto obvinenia odmieta a hovorí o ,,lži storočia".

Ďalšie dôležité správy

EBE 24 Davos - Na snímke nemecký minister hospodárstva Robert Habeck počas panelovej diskusie na výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose 23. mája 2022. FOTO TASR/AP


German Vice Chancellor and Economy and Climate Minister Robert Habeck attends a panel discussion at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Monday, May 23, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Dohoda eurobloku na ropnom embargu definitívne vrhne Rusko do náručia Číny