Spojené štáty kritizujú napríklad Rusko alebo Čínu za represívny postup voči vlastným občanom. Susednému Česku už po niekoľkýkrát vytýkajú diskrimináciu rómskej menšiny a najnovšie aj zosilnenie protimoslimských nálad. Podobne ako vlani, materiál spomína sporné názory prezidenta Miloša Zemana.

„Vo všetkých častiach sveta vidíme zrýchľujúci sa tendenciu štátov aj neštátnych subjektov k likvidácii priestoru pre občiansku spoločnosť, potláčanie slobody médií a internetu, obmedzovanie vplyvu opozície a v najextrémnejších prípadoch zabíjanie ľudí či ich vyháňanie z domovov,“ uviedol minister John Kerry.

Medzi krajinami, ktoré sú v dodržiavaní ľudských práv najväčšími hriešnikmi, figurujú tradične Severná Kórea, Čína, Kuba, Sudán či Irán. Havane a Teheránu sa nevyhla americká kritika, a to aj napriek tomu, že k obom krajinám zaujal prezident Barack Obama ústretovejší prístup, než presadzoval Washington v minulých rokoch.

Rusko, s ktorým majú USA v poslednej dobe napäté vzťahy, sa dočkalo kritiky za potlačovanie krymských Tatárov a proukrajinských aktivistov na anektovanom ukrajinskom polostrove.

Za významné neduhy v susednom Česku považujú Američania korupciu na úradoch, hoci krajina v jej potieraní urobila podľa správy pokrok. Pretrvávajúcim problémom je tiež týranie a zneužívanie detí, s ktorým sa ročne stretne podľa mimovládnych organizácií v rôznej podobe 40-tisíc detí.